| mixxjim a întrebat:

Stie cineve ce fel de medic se ocupa de problemele la colana vertebrala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dana211 a răspuns:

Cu coloana se ocupa in general un medic ortoped tinand cont ca e vorba de oase. Tatal meu a avut probleme cu delasarea unor discuri dintre vertebre nu chiar a vertebrelor si medicul de familie l-a trimis la radiografie, iar dupa ce s-a facut aceasta la un fizioterapeut. Deci se poate si asa daca nu se merge la ortoped

| bulin a răspuns (pentru Dana211):

Neurologul se ocupa de coloana daca spune ca nu este de el te trimite unde crede el de cuviinta dar neurologul se ocupa si de coloana vertebrala.

| mixxjim explică (pentru bulin):

Ortopedul nu s-ar pricepe sa-mi spuna daca am nevoie de un consult si la neurolog, dupa ce vede radiografiile si ma asculta ce simptome am? ca e tot medic, ma gandesc... multumesc mult, o sa am in vedere sugestia ta si o sa vorbesc cu ortopedul despre asta. seara buna!

| Dana211 a răspuns (pentru bulin):

Daca e vorba de nervii spinali sau de maduva da se ocupa neurologul dar de vertebre se ocupa ortopedul. Am facut practica in spital si am vazut oameni operati la nivelul coloane de medici ortopezi

19 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

De ce raspundeti daca nu stiti sa dati un raspuns clar? Medicul care se ocupa de problemele coloanei vertebrale este medicul neurolog! Daca este ceva ce necesita operat atunci neurochirugul se ocupa big grin

| Larisa211 a răspuns (pentru bulin):

Eu exact asta am scris. Pls nu ma mai copia. PACE big grin

| bulin a răspuns:

NEUROLOGIE sa te consulte un medic neurolog.

| bulin a răspuns:

Nu te-am copiat nu citesc raspunsurile altora decat atunci dupa ce imi public raspunsul.

| mgtow a răspuns:

Medicul de familie, te trimite sa faci radiografie la alt medic care nu stiu cum i se zice.

| mixxjim explică (pentru mgtow):

E mai complicata un pic situatia, nu merge cu medicul de familie, multumesc oricum

| AstralConfessor a răspuns:

Daca esti din Bucuresti mergi la MIRI, te face bine in 3-4 sedinte si daca nu e grav chiar si de la prima, odata cand am mers la ea am intalnit un tip care nu putea sta pe fund si nici sa se aplece, sa se incheie la pantofi a zis ca a reusit sa se aplece de la prima sedinta la doamna, era la a4a cand l-am intalnit eu si deja putea sa stea pe fund. iti dau nr. pe mesaj privat.

| mixxjim explică (pentru AstralConfessor):

Ce este miri? o persoana, un centru medical?

| AstralConfessor a răspuns (pentru mixxjim):

Este un vindecator vraci, nu are egal, dar nu-si face reclama la tv. este o persoana foarte modesta. dupa ce scapa omul de la moarte ii spune ca el s-a vindecat. ca ea doar la ajutat.

| mixxjim explică:

Este vorba despre niste vertebre deplasate/tasate, radiografie s-a facut. din cate stiu eu, neurologul se ocupa de chestiile de nervi, si sper sa nu fie nevoie de chirurgie, aia e de-abia ultima solutie. stiu ca se face mai intai gimnastica, fizioterapie, tot felul de proceduri, pina la chirugie, cine mi le da, la cine se merge cu radiografia?

| Larisa211 a răspuns (pentru mixxjim):

Atunci du-te la RADIOLOGIE, sa te consulte medicul RADIOLOG, el iti spune ca sa faci. Consulta si un medic ORTOPED.

| mixxjim explică:

Am sunat la o clinica privata si le-am spus ca vreau sa merg la doctor dar nu stiu la care laughing au fost suficient de draguti sa nu-mi tranteasca tel in nas ca la nebuni si mi-au spus ca merg cu radiografia la ortoped (eu credeam ca asta se ocupa doar de maini si picioare rupte laughing )care-mi prescrie eventual medicatia necesara si-mi da si trimitere la kinetoterapeut pentru proceduri (masaj, gimnastica, fizioterapie etc.) multumesc tuturor pentru raspuns!

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu datele de contact ale medicului neurolog la care am fost si eu acum ceva timp. Este din Bucuresti si pot spune ca face adevarate minuni :) Mai exact, gaseste solutii la probleme medicale ce nu au putut fi nici macar descoperite de alti medici cu aceeasi specialitate. Este vorba de siteul:

http://www.topmedica.ro

Puteti pune intrebari chiar pe site iar medicul va va raspunde in scurt timp. Succes :)

| Larisa211 a răspuns:

Medicul care se ocupa cu problemele la coloana vertebrala este NEUROLOGUL, sau, daca e ceva chirurgical, NEUROCHIRURGUL.
Pentru radiografii si depistarea problemelor ai RADIOLOGUL.
Sper sa-ti fi fost de ajutor. BYE!

| Alessia_5785 a răspuns:

Mataa :*