| Laminin a întrebat:

Stiti ceva tratamente pentru negi? Am un neg in genunchi si nu a trecut cu solutie pentru negi. Il am de un an. Am avut o neintelegere cu medicul de familie, si ca sa merg la dermatologie sa il cauterizeze trebuie sa merg mai intai la medicul de familie si nu prea vreau sa ii vad faţa. Nici cu planta aia galbena nu a mers. Si nu vreau sa se agraveze. Sunt sigura ca exista solutii mai bune pentru negi...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DenisaOana a răspuns:

Eu am avut negi acum ceva timp si la fel, nu mi-au trecut cu nimic. La un moment dat am auzit de la cineva sa ma dau cu acid de la bateria de la masina, si asa am facut! Ma dadeam de 2-3 ori pe zile si intr-o saptamana mi-a trecut si nu mi-a ramas nici semn! Ai grija sa nu atingi si pielea din jurul negului ca arde!

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cred ca este mai important sa rezolvi transferul la un alt medic de fam.( chestie mai importanta decat negul!). Pentru formalitatile de transfer nu este necesar sa mai dai"nas in nas " cu vechiul medic --- de formalitati se ocupa noul medic de familie care accepta sa te includa in lista lui( treaba ta este doar sa cauti un alt medic caci ai acest drept, prin lege, daca esti nemultumit de prestatia celuilalt!) Numai bine!

| doctoressa a răspuns:

Buna ziua,
Solutii naturiste pentru tratarea negilor sunt multe (puteti citi mai multe aici: http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-negi), insa nu stiu cat eficiente sunt cu adevarat. Cel mai bine ar fi sa mergeti la dermatolog, asa ca incercati sa va reparati relatia cu medicul dvs de familie sau sa va inscrieti pe lista altui medic de familie. Multa sanatate!

| tuGatita a răspuns:

Draga mea daca te doare, parca asa ai zis ceva mai jos, eu ma indoiesc ca ar fi un neg. negii nu te dor. am avut si eu unul pe genunchi dar mi-a trecut singur (a durat cam 3 ani nu stiu sigur), dar nu ma deranja asa tare. si mai nou mi-au iesit 2 la calcai. dar ii inmoi si ii frec cu piatra de calcaie. ai putea incerca asa. eu am observat ca mai trec. dar cum ti-am zis tu ai ceva mai grav daca te doare. daca nu vrei sa te duci la dermato mergi macar la farmacie si cere ceva. solutiile care ti s-au dat aici nu par chiar usoare si eficiente. eu stiu un leac, babesc ce-i drept, dar mamei i-au trecut asa 2 negi de la ochi. pui o ata rosie sub o piatra la fantana, iar cand ata aia dispare, adica nah se descompune ea, intelegi tu. iti va trece si tie. dar eu zic ca dureza mult. acum vezi tuh cf. sanatate!

| Laminin explică:

@DenisaOana, doare?
@Loly, dureaza prea mult 10 zile. Deja incepe sa ma doara si ma agat in el cand ma imbrac si vaiii, nu pot sa descriu ce senzatie naspa e.
@alessia5158 dureaza mult tot transferul asta si e complicat. Medicul nou la care vreau sa ma duc trebuie sa se uite in lista lui si in functie de lista ma accepta si mai multe...
@doctoressa, la ce idioata e aia ca sa nu ii zic altfel, nu se merita sa ma "dau pe mana ei" la varsta asta. Am patit eu multe din cauza ei si aia nu merita sa se numeasca medic.

| Loly a răspuns:

Si eu am avut unul pe degetul mijlociu de la mana stanga.Era destul de marisor dar am scapat de el acum vreo 4 ani si nu mi-a mai crescut.Dar sa iti spun cum am facut.Am ras marunt coaja de la o lamaie si am pus-o intr-o cana. Apoi am turnat otet pana deaspura ei, am acoperit-o si am lasat-o asa acoperita timp de 10 zile. Dupa asta mi-am pus la mana otet din ala amestecat cu coaja de lamaie, m-am bandajat si am stat asa vreo 6-7 ore. Dupa asta am dat jos coaja aia si mi-am pus alta.O sa vezi ca acolo in zona nigelului se va incepe sa se stranga pielea asa ca si cum s-ar mura dar sa nu te sperii.Cu o unghiera mai zgancileste acolo si pune-ti iar solutie din aia. Dupa cateva zile vei scapa de el.Eu asa am facut si iti jur ca mi-a trecut si nu mi-a mai crescut nici in ziua de azi.Sau daca nu du-te la un dermatolog poate are el o solutie mai buna decat asta.Dar crede-ma aceasta solutie chiar functioneaza.Bafta!winking

| Loly a răspuns:

Asa este! Anca are dreptate. Daca te doare nu cred ca e un neg.Negii nu dor.Pe buna, daca te doare mai bine ai lasa toate leacurile astea si te-ai duce la un doctor serios nu la toti incompetentii pentru ca cine stie ce ai tu acolo si se poate extinde.