| Pupily92 a întrebat:

Buna!
Ati avut vreodata negi(nigei, veruci)? Cum ati scapat de ei? Sau poate stiti pe cineva care a trecut prin asta.
Am 3 negi pe degete:unu il am de un an si ceilalti doi sunt micuti si unul langa altul.Am incercat cu rostopasca si nimic.Acum folosesc o tinctura de otet si cartof(se curata cartoful de coaja, se taie feliute, se pune intr-un borcan si peste se toarna otet, apoi se inchide borcanul si se lasa asa 7-8 zile. apoi se aplica pe neg si te legi cu pasament sau plasturi)care il aplic seara inainte de culcare, iar dimineata il dau jos si aplic niste picaturi VEROLIT"solutie impotriva negilor" care, se pare ca nu da randamente. Ceva negru(cred ca este radacina) se vede ca iese la suprafata, dar incepe deja sa ma usture si sa ma doara. Am mai avut un neg acum 2 ani si am scapat tot cu aceasta tinctura.plangeam de durere si mi-a ramas semn.
Vreau sa-mi dati niste tratamente ceva naturiste.

Nu vreau link-uri cu solutii sau sa merg la un cabinet. vreau sa-mi spuneti cu ce v-ati tratat voi.
la sfarsitul lunii merg la o nunta+botez si vreau sa scap de ei. e jenant sa ma intrebe toata lumea"ce ai acolo?"(chiar daca am plasture peste. straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valentina_2004 a răspuns:

Pune niste coji de lamaie in otet si tinele cateva zile(3-4)sa se inmoaie bine si apoi pui coaja de lamaie unde ai negul si aplici un plasture ceva sa sea si o tii cam o saptamana sau chiar mai putin.
E super eficient si e testat de mine, a da o sa teac usture.

8 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu am rezolvat aceasta problema cu rostopasca, a durat o saptamana o foloseam de 2-3 ori pe zi. O vecina a folosit nitrat de argint de la farmacie a dat rezultat si acesta.

| gabriela a răspuns:

La dermatolog arde. Este o interventie fara nici o urmare si usoara.

| Lilik a răspuns:

Cand eram mica, in generala, am avut si eu la deget si tin minte ca imi pregatea mama apa cu sare si tamponam zona unde era negul. dar stii cum mi-a trecut? am fost la o manastire 3 zile cu clasa, nu m-am mai dat cu nimic, iar la intoarcere nu mai aveam deloc, nici macar un semn. ciudat. nici acum nu-mi explic. laughing

| LoLo a răspuns:

Buna...

si sora mea avea negi cand avea vreo 10 ani, mama intotdeauna ii punea lapte de cuc pe ei si se duceau :)

acesta este laptele de cuc

http://poze-gratis.ro/albums/userpics/10001/normal_laptele-cucului.jpg

iar aceasta este planta

http://alpinet.org/......_87521.jpg

incearca si o sa vezi ca ti se duc...

bafta

| Neylin a răspuns:

Nu cunosc momentan niciun remediu "popular". Nu pot decat sa iti recomand sa te duci la un dermatolog. Am avut si eu un neg desupra buzei superioare si am fost la dermatolog unde mi l-a tratat cu acid(un acid special probabil). Nu imi amintesc sa ma fi durut, dar pot sa iti spun ca dupa prima aplicare s-a format acolo o cojiţă. Doctorita a spus ca mai este nevoie de o aplicare, si ghinionul meu a fost ca nu a asteptat destul si m-a tratat inainte sa cada cojita si acum am un semn acolo(de la surplusul de acid din jurul cojitei). De asemenea am mai avut unul in zona gatului timp de multi ani, iar acum cateva saptamani am observat ca se usuca. Mama a spus ca se va transforma in alunita, dar el a cazut.Cu toate astea, insist ca trebuie sa te duci la un medic specializat.

| Pupily92 explică:

Planta care are galben la coada este Rostopasca.la mine nu prea are efect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg eu am scapat de ei cu o planta ce are galben la coada

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am avut. am facut operatie. acum cam 10 ani si din ce imi amintesc era foarte dureros straight face este un fel de ac mai gros in varf, il incinge apoi til baga prin carne pe sub neg si ti'l scoate straight face