| Elena1234456 a întrebat:

Stiti cumva care sunt simptomele pentru oreion? Cred ca are fratele meu. a mai facut cand era mic(in clasa intai) si acum este in a sasea. Poate face din nou? Il doare foarte tare dupa ureche si are putina febra.Asta este un simtom? Voi ati facut oreion? Daca da, ce simtome aveati? Si la ce varsta? Si de cate ori ati facut tongue? Astept raspunsuri, da nu de genu "mergi la un doctor" vreau sa vad parerea userilor TPU.Multam happy!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Simptomele se potrivesc, dar poate fi si altceva (de exemplu amigdalita sau mononucleoza). Daca e oreion, pana maine i se va umfla foarte tare in dosul urechii si fata va capata forma de para.

Abh
| Abh a răspuns:

Fratele tau are probabil o otita, ceea ce impune consult de urenta la un ORL-ist.

| anad a răspuns:

"Dupa ce a avut oreion, copilul este imunizat definitiv" se spune intr-un articol despre oreion.Ar fi posibil sa fie un ganglion inflamat din cauza racelii.In acest caz e nevoie de antibiotic si doar medicul este in masura sa hotarasca care este cel potrivit.

| LNK a răspuns:

Salut!
Cazurile de oreion pot incepe printr-o febra care poate ajunge pana la 39, 4ºC, cu dureri de cap si pierderea poftei de mancare. Semnul distinctiv al oreionului este inflamarea si durerea de la nivelul glandelor parotide, facand copilul sa arate ca un hamster cu mancare in obraji. Glandele se inflameaza progresiv si devin dureroase pe o perioada de 1-3 zile. Durerea devine mai puternica cand copilul inghite, vorbeste, mesteca sau bea sucuri acide (cum este sucul de portocale).
Atat glanda din partea stanga cat si cea din partea dreapta pot fi afectate, una inflamandu-se cu cateva zile inaintea alteia, sau se poate inflama doar una singura. In unele cazuri rare de oreion, virusul poate ataca si alte glande salivare in afara de cele parotide. In aceste cazuri inflamarea se poate obseva sub limba, sub maxilar sau poate cobori in jos pana la nivelul pieptului.
Oreionul poate duce la inflamarea creierului sau a altor organe, desi acest lucru nu se intampla de obicei. Encefalita (inflamatia creierului) si meningita (inflamatia invelisurilor creierului si maduvei spinarii) sunt ambele complicatii rare ale oreionului. Simptomele apar in prima saptamana dupa ce glandele parotide incep sa se inflameze si pot include: febra mare, intepenirea gatului, dureri de cap, greata si varsaturi, ameteli, convulsii.
Aceasta este insotita de o febra ridicata, frisoane, dureri de cap, greata, varsaturi si dureri abdominale care uneori pot fi confundate cu o apendicita. In unele cazuri, semnele si simptomele oreionului sunt atat de usoare incat infectiile cu oreion sunt inaparente. Doctorii cred ca aproximativ una din trei persoane a suferit de oreion fara sa menifeste simptome.
happy

| emanuelf a răspuns:

Nu le stiu, dar le stie dex-u: http://dexonline.ro/search.php?lexemId=39659

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am acum la 14 ani in primele 2 zile febra a 3a zi dureri cand ingit si cand deschid gura umflarea glandelor salivare si durere pentru a calma febra o pastila de paracetemol si sa nu se iese din casa 17-20 de zile abia atunci oreionul nu mai este contagios big grin

| Cupcakeeee a răspuns:

Eu am mononucleoza si sa stii ca ar putea avea. si mie mi s-a umflat dupa ureche am avut febra si mi s-au umflat ganglionii. este bine un consult la medic. pentru ca e grav mononucleoza.