| coadadematura a întrebat:

Stiti cumva ce se poate intampla daca o persoana are limbrici? Poate muri sau ce se intampla cu el? Va rog frumos sa imi raspundeti dar va rog sa nu imi dati linkuri catre site-uri deoarece mi se face scarba cand vad poze cu limbrici si chestii de genul, daca stiti raspundeti aici.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca cresc se inmultesc, poti face ocluzie intestinala si murii in final. Dar libricii iti afecteaza masiv sanatatea, asa ca, nu sunt de ignorat!

| Donsavas a răspuns:

Persoana sau animalul respectiv trebuie sa se trateze. Netratat, da, poate muri oricine de asa ceva.

| Iote a răspuns:

Se inmultesc si poti face ocluzie intestinala. De la asta se moare.
Dar exista medicamente care ii elimina foarte usor. Daca suspectezi ca ai, mergi la medic. Se transmit usor in lipsa igienei.

| Rd79 a răspuns:

Ca ai baut apa de la cascada?

| coadadematura explică (pentru Rd79):

Da

| Rd79 a răspuns (pentru coadadematura):

Eu cred ca tu ne trolezi acum, sincer.

| funnnyman32 a răspuns:

Noroc, nu se intampla nimic, doar ca acea persoana, trebuie sa evite dulciurile in mare parte ciocolata, bomboane, sucuri prea dulci, pentru ca excesul lor determina asta si copii mici fac viermi limbrici de la atatea dulciuri...
bafta!

| vampyremisa a răspuns:

Da, se poate muri. Poti sa faci ocluzie intestinala. E rar, dar exista pastile care te scapa de paraziti. Mergi la medicul de familie, cere coprocultura, si duci la laborator proba si afli rezultatul, apoi ti se vor prescrie medicamente si ai scapat. Nu e asa mare chestie.