| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva daca sperma reumezita poate provoca o sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu inteleg cum vine asta. Sperma, uscata sau nu, poate provoca o sarcina daca ajunge pe vulva sau in vaginul unei femei fertile.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
- în mediu exterior (uscat) secunde sau minute.
- în mediu umed cu osmolaritate normală (ser fiziologic) ore.
- în mediul intravaginal, zile: teoretic 5 zile, practic 3 sau 4 zile.
Despre ce vorbim?
Pa, pa.

| GeorgiavonPutzifer a răspuns:

happy din cate stiu eu nu! spermatozoizii traiesc maxim 2 zile in mediul exterior

| georginika a răspuns:

Daca sperma s`a uscat pe chilot, iar in contact cu apa spermiile reinvie?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru georginika):

Bună.
Nu mai reînvie!
Pa, pa.