| Callmebaby a întrebat:

Stiti injecțiile de dupa operatii, in care simti ca iti explodează vena si parcă te arde? Cum poti sa faci sa nu mai simti acea durere? Trebuie sa fii complet relaxat, e vina asistentei că o face prea rapid sau pur si simplu durerea e inevitabila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti explodeaza nici o vena, este de fapt o exagerare provocata de frica ta imensa, pentru injectii.
Injectia respectiva nu-i diferita, sau mai rea, decat orice alta injectie.

| Callmebaby explică (pentru Violleta2022):

De fapt sunt invatata de mica cu ace, branule si altele de acest gen. Nu e nicio frica. Cred ca nu ati fost in situatia despre care vorbeam, altfel ati fi inteles ce voiam de fapt sa aflu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Callmebaby):

Ba am fost in situatia aia, am 4 operatii si stiu cum este sa stai cu perfuzie in brat si cate 2-3 zile.
Senzatia de care vorbesti tu, este doar in capusorul tau, de frica, generata de mintea ta, ca-n realitatea nu ti se intampla nimic.

| Andreeush a răspuns:

Este normal să ai dureri în astfel de situații.
Nu e vina asistentei.

| Donsavas a răspuns:

Folosești lidocaina local si nu te mai doare.