| CoJoc a întrebat:

Stiti vreun tip de aparat dentar care este mai discret?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| paladiera a răspuns:

Exista un tip de aparat care nu se vede, insa este foarte scump (2500 Euro o parte – sus sau jos) si poate fi neplacut, irita si incomodeaza limba pentru ca este situat pe partea din spate a dintilor.

4 răspunsuri:
| jahjah a răspuns:

Nu exista... dar poti sa iti comanzi unul cu placutele acelea transparente, sau colorate chiar big grin mie mi se pare ca arata sexy la fete big grin si oricum, nu te va judeca nimeni pentru cum arata! te vor judeca pozitiv pentru ca ai avut initiativa sa-l porti si sa te chinui 1 an de zile cu elwinking

| sexy a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa obtii acest raspuns de la un stomatolog...cu siguranta ai afla mai multe.
si eu am purtat proteza dentara o perioada... pot spune ca nu e ceva neobisnuit.
succes, si nu-ti fie teama de stomatolog!

| Gogu-san a răspuns:

Da, exista un aparat dentar invizibil, care se pune pe partea din spate a dintilor si nu se vede absolut deloc. Cauta pe net.

| silvia07 a răspuns:

Se numeste aparat ortodontic lingual. Aparatul se aseaza pe partea interioara a gurii.Tratametul se face la Smile Factory din Timisoara, aici stiu sigur, poate se mai fac si n alte locuri. O alta varianta ar mai fi aparatul din ceramica care se practica mai mult pe la noi si nu e atat de scump ca celalalt.