| 566878 a întrebat:

Stiti vreun tratament naturist pentru hipertensiune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua!
Prima regula a dietei bolnavului hipertensiv este sa consume putina sare.
Nu adaugati sare la mancare si nu consumati alimente care contin sare adaugata. Reduceti consumul de alimente ce contin bicarbonat de sodiu, de peste sau carne afumata tratata cu nitrat de sodiu. Folositi un inlocuitor de sare de la farmacie care contine potasiu si magneziu, elemente ce scad tensiunea.
Consumati alimente cu continut scazut in grasimi si calorii. Grasimile contin un numar mare de calorii, asa ca reducand consumul de grasimi reduceti si caloriile. Evitati deci alimente precum untul, margarina, carnea grasa, branza, prajelile, dulciurile etc. Dintre alimentele cu continut scazut in grasimi pe care le puteti consuma cu incredere sunt:
- carnea de pui sau curcan la cuptor, gratar sau fiarta (fara piele); pestele; file de muschi fara grasime
- laptele degresat, branza nesarata
- fructele si legumele proaspete, congelate sau uscate
- cerealele si painea cu continut redus de sare.
Mancati suficiente alimente care contin acizi grasi esentiali: peste gras, nuci, seminte si ulei de masline.
Mancati alimente bogate in amidon si fibre. Ele reprezinta un substituent excelent pentru grasimi, avand un continut redus de calorii, dar bogat in vitamine si minerale. Dintre aceste alimente enumeram fructele, legumele, cerealele, orezul, mazarea si fasolea uscata.
Consumati mai multe alimente bogate in calciu, cum ar fi lactatele. Alegeti-le pe cele cu un continut scazut de grasime. Potasiul poate scadea tensiunea arteriala. Cele mai bogate in potasiu sunt bananele, rosiile si mazarea.Reduceti la minim consumul de cofeina si beti foarte putin alcool.
Usturoiul ajuta la dilatarea vaselor sangvine, implicit scade tensiunea arteriala.
O zi buna va doresc!

12 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cea mai grozavă, indiferent de vârstă, cu efecte sigure şi de lungă durată este Tinctura de usturoi : http://ro.scribd.com/doc/46119694/26836347-Tinctura-de-usturoi

| onasis1961 a răspuns (pentru Arthur):

Nu vreau să descurajez pe nimeni! Am făcut-o eu! M-am chinuit degeaba! Am suferit şi gustul şi mirosul dezastruos!

| Arthur a răspuns (pentru onasis1961):

Bunica mea face acest tratament şi la 86 ani are tensiune de aviator, sau copil, cum vrei. Este o reţetă chinezească care şi-a dovedit eficacitatea de câteva mii de ani. Nu ştiu ce miros ai suferit pentru că acel usturoi se macerează în alcool iar când mănânc o friptură mai pun şi adaos de usturoi şi nu îmi pare de fel " dezastruos ". Îţi recomand usturoiul dezodorizat cu efect : " Beneficii/ Utilizari: sistem imunitar, tensiune arteriala, colesterol, ateroscleroza, detoxifiant, antibacterian, anticangerigen. "
Ca uzer al lunii septembrie ar trebui să cunoşti beneficiile curei sau consumului de usturoi chiar dacă asupra ta nu are nici un efect în afara acelui miros...
" Este stiut ca oamenii de la tara mananca mult usturoi si ceapa, antibiotice naturale oferite cu generozitate si fara reteta, in bunatatea ei, de mama natura, de aceea si rezista ore intregi sa munceasca afara, indiferent de conditiile meteo si se imbolnavesc foarte rar ori fac doar forme usoare de raceli sau gripa.

Ceapa si usturoiul, aceste condimente iuti, cresc temperatura interioara a organismului, il energizeaza, ii dau putere si rezistenta. Nu ocoli ceapa si usturoiul. Incearca sa-ti sporesti natural rezistenta organismului, ia singur masuri impotriva infectiilor si racelilor de sezon cu produse ieftine, la indemana oricui care nu dau dependenta si, mai ales, nu au efecte secundare.

Consuma ceapa si usturoiul ca atare sau in mancare gatita. De mirosul neplacut poti scapa usor mestecand un fir de patrunjel sau spargand in dinti o boaba de cafea. "
"
Uleiul de usturoi, leac sigur pentru inima
Un studiu american a scos la iveala faptul ca uleiul de usturoi contine o substanta capabila sa previna distrugerea tesuturilor cardiace, afectiune care provoca, potrivit specialistilor, atacul de cord.

Socotita o planta miraculoasa, usturoiul a fost utilizat sute de ani pentru vindecarea unui mare numar de boli, de la banalele raceli pana la ciuma. Cercetatorii de la Emory University School of Medicine din Statele Unite ale Americii i-au descoperit insa o alta calitate usturoiului si anume aceea de "aparator al inimii" in fata atacului de cord.

Ei sustin ca uleiul de usturoi contine o substanta, denumita trisulfura de diallyl, care protejeaza tesuturile coronariene. Administrat oral, in cantitati mici, uleiul de usturoi poate inlocui cu succes tratamentele injectabile folosite pana acum pentru "repararea" tesuturilor cardiace.

Usturoiul stopeaza, de asemenea, si evolutia tumorilor maligne si tine in frau maladia SIDA, fiind cel mai eficient tratament antiviral dupa propolis si algele albastre.

Tonifiant si antiseptic, usturoiul este un leac excelent impotriva racelilor si afectiunilor respiratorii. Cunoscut inca din antichitate pentru calitatile sale miraculoase, usturoiul este un antibiotic natural care are un rol important in prevenirea si tratarea multor boli. Efectele curative ale usturoiului au ramas multa vreme un mister.

Boli grave, puse la colt de usturoi
Cancerul este domeniul in care bulbul de usturoi a repurtat cele mai mari victorii. "
" Usturoiul, cel mai puternic antibiotic natural din lume
Cand este vorba de raceli, gripe si viroze, medicina populara recomanda, inca din cele mai vechi timpuri, usturoiul, cel mai puternic antibiotic natural care nu creaza dependenta si nu are reactii secundare. In prezenta substantelor naturale aflate in usturoi, germenii si microbii se arata cu adevarat neputinciosi.

Usturoiul combate infectiile, desfunda sinusurile, bronhiile si plamanii. Printre multele sale calitati, usturoiul a fost folosit si impotriva epilepsiei, reumatismului, arterosclerozei, isteriei, parazitilor intestinali, acneei, nivelului crescut al colesterolului.

Usturoiul contine alicina, enzime, proteine, minerale, vitaminele B si C, lipide, aminoacizi si uleiuri volatile. Proprietatile active ale usturoiului depind de un ulei esential, volatil, intepator, care se poate obtine rapid, prin distilare cu apa. Acest ulei este bogat in sulf, motiv pentru care si apare mirosul pregnant.

Usturoiul a fost cunoscut inca din antichitate. In Egiptul antic, constructorii de piramide isi pastrau sanatatea si puterea de munca mancand usturoi. Hipocrat, parintele medicinii moderne, folosea usturoiul pentru tratarea infectiilor, a ranilor si a bolilor intestinale.

In Evul Mediu, contra duhurilor rele si a vampirilor se lupta cu usturoi. In zilele noastre insa, proprietatile "magice" ale usturoiului au fost explicate de stiinta moderna, care a demonstrat ca aburii sulfurosi emanati de usturoi ucid bacteriile si virusurile, dezinfecteaza aerul si trupul. "
Şi tot aşa... Usere al lunii, te rog mai documentează-te!

| onasis1961 a răspuns (pentru Arthur):

Nu mă refeream la beneficiile reale ale usturoiului şi nu vreau să duc pe nimeni în eroare! Era vorba că la mine nu a dat randament! Atât!

| Arthur a răspuns (pentru onasis1961):

Ce relevanţă are dacă unul la un milion în câteva mii de ani declară că nu a simţit nici un efect?

| onasis1961 a răspuns (pentru Arthur):

Măi omule! Tu stii câţi sunt hipertensivi în lumea asta? Dacă ar fi aşa de eficientă cura asta nu ar mai fi nimeneni bolnav! Are o mică eficienţă in formă uşoară a bolii!

| Arthur a răspuns (pentru onasis1961):

Măi omule, eşti de o naivitate grozavă! Crezi că au vreun interes în afara celui de a te îndopa cu sinteze chimice aceste concerne farmaceutice care îşi doresc doar să ai dependenţă de tratamente lungi, interminabile şi costisitoare? Mai mult, se punea problema să se interzică cultura usturoiului în EU pe nuştiu ce motiv, cel real find cel amintit : controlul total pe segmentul respectiv. Nu au nici măcar interesul de a promova medicamente care vindecă ci doar cele care ţin sub control boala pentru un profit cât mai mare.
" De ce ar fi interzis usturoiul, prin Codex Alimentarius

In ultimul timp, tot mai multe publicatii vorbesc despre usturoi ca despre un condamnat, care, cuminte, apatic, fara putinta de a se apara singur, isi asteapta sfarsitul. "
Citeşte Mafia Farmaceutică şi Agro - Alimentară.
" Medicina moderna este condusa de puternica oligarhie a marilor grupuri chimico-farmaceutice care, gratie prodigioaselor mijloace financiare, ajung sa conditioneze alegerile guvernantilor, politica si institutiile de sanatate.
Medicamente, vaccinuri, bunuri de larg consum periculoase sunt puse in circulatie si raman pe piata in ciuda accidentelor provocate.

Riguros documentat, Dr. Louis De Brouwer nu ezita sa demonstreze existenta fraudei, a abuzului de incredere si escrocheria din sanul sistemului nostru de sanatate.
O carte care dezvaluie nu doar interesele financiare ale marilor concerne farmaceutice, ci si directia complet aberanta spre care se indreapta medicina contemporana.
O carte care merita sa fie citita de cat mai multi oameni si difuzata in toate tarile civilizate. "
Omule, cred că acel titlu ar trebui să te oblige la ceva mai mult decât goana pentru a răspunde primul, indiferent cum.

| onasis1961 a răspuns (pentru Arthur):

Cât iei pentru reclamă mascată?

| Arthur a răspuns:

Alte tratamente, despre care nu cunosc ce efect practic au, sunt pe bază de Aloe Vera : http://flpa.ro/tratament-naturist-hipertensiune-arteriala/
sau : http://www.craiovaforum.ro/......une-p.html

| Arthur a răspuns:

Ai ajuns de la : " Teoretic există, dar cu eficienţă aproape zero! Poate pentru efectul Placebo! " la " Cât iei pentru reclamă mascată? " trecând prin : " Nu vreau să descurajez pe nimeni! Am făcut-o eu! M-am chinuit degeaba! Am suferit şi gustul şi mirosul dezastruos! ". Acesta, trebuie să recunosc, e cel mai tare! Seamănă cu răspunsurile de pe Gustos.ro. dar nici cu " Nu mă refeream la beneficiile reale ale usturoiului " care mă duce cu gândul la beneficiile ireale ale usturoiului.
După cum ştim cu toţii, experţii lunilor au capacităţi şi cunoştinţe multiple în toate domeniile ( uneori extrasenzoriale, paranormale şi clarvizionare ) m-ai prins cu reclama! Recunosc cu umilinţă că am 1000 ha cultivate cu usturoi şi în nimicnicia mea şi în detrimentul tău am pus-o de o ditamai reclamă mascată. Sper ca onor adminii TPU să treacă cu vederea pe motiv de Halloween. Apropo, alt tratament naturist cu usturoi este util şi în tratarea unor variante de vampiri sau strigoi. Ah, scuze, altă reclamă mascată!
Ps. Am lăsat la urmă posibilitatea ca eu să fiu autorul cărţii, ajuns aşa, incognito pe TPU.
PPS. Pentru prieteni reducere :
Mafia Farmaceutica si Agro-Alimentara
25, 00RON
Vanzare: 22, 50RON
Reducere: 10%

| onasis1961 a răspuns:

Teoretic există, dar cu eficienţă aproape zero! Poate pentru efectul Placebo!

| Wind135 a răspuns:

Ai putea sa iti mentii tensiunea arteriala daca urmezi un regim igieno-dietetic:
-renuntarea la fumat (in cazul in care fumezi)
-reducerea consumului de alcool
-exercitiu fizic
-scaderea in greutate
-un regim alimentar hiposodat (deci, mai putin consum de sare)
-aport alimentar bogat in calciu si magneziu (tot ceea ce inseamna legume verzi)
O vizita la un cardiolog/internist nu ti-ar strica. Acesta va decide daca ai nevoie de tratament medicamentos.
Sanatate!