| aikidoman a întrebat:

Stiu ca tuberculza este o bola de inima. dar ce face aceasta boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Tuberculoza este o boala infectioasa provocata de bacteria Mycobacterium tuberculosis, numita si bacilul Koch.
Forma cea mai frecventa de tuberculoza ataca plamanii (tuberculoza pulmonara), unde bacteriile distrug tesuturile si creeaza cavitati. In tuberculoza extrapulmonara, bacteriile ataca alte regiuni ale corpului – oase, rinichii, ganglionii limfatici, meningele si sistemul nervos central. Exista si tuberculoza diseminata, in care bacteriile se raspandesc prin sistemul sangvin si ataca intreg organismul.
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/tuberculoza-pulmonara

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! uite un subiect legat de boala ta
http://www.adevarul.ro/......94956.html

| Justmed a răspuns:

Tuberculoza este o boala mai de graba la plamani si este formata dintr-un anumit bacil, nu la inima! Binenteles ca poate aparea si la oase etc!

| alexandraalis a răspuns:

Tuberculoza pulmonara este o boala infecto-contagioasa provocata de bacilul Koch, afectand oraganismul in intregime, interesand cu precadere plamanul si avand de obicei o evolutie cronica, pe parcursul careia se deosebesc doua etape: tuberculoza primara si tuberculoza secundara.
Patrunderea in organism a bacilului Koch determina leziuni anatomice, modificari biologice si semne clinice inconstante.
In cele mai multe cazuri, bacilii care patrund in organism, nu produc nici o tulburare (exceptand pozitivitatea reactiei la tuberculina).
In alte cazuri bacilii se multiplica, provoaca leziuni, cel mai adesea pulmonare. Aceasta este tuberculoza-boala.
Contaminarea cu bacilul Koch se face:
- pe cale aeriana : de la bolnavii de tuberculoza si produsele patologice ale acestora, germenii ajung in organismul indivizilor neinfectati
- pe cale digestiva
- caile cutanate, transplacetara etc.

| alexandraalis a răspuns:

Daca vreti sa aflati mai multe informatii, puteti sa-mi scrieti exact ce vreti sa aflati (sunt multe de scris despre tuberculoza).

| onasis1961 a răspuns:

Nu cred ca ai scris corect! Poate te intereseaza(Tuberculoza)?

| darrio2007 a răspuns:

Aceea se numeste pericardita.La inima.

| xname23 a răspuns:

Tuberculoza(daca la asta te referi) este o boala ce afecteaza in general plamanii.

| aikidoman explică:

Eu nu am tuberculoza, eram si eu curios!