| Shady132 a întrebat:

Sucul Fanta este bun pentru sanatate sau rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lplostonyou a răspuns:

Sucul Fanta este bun pentru cei care vor sa-ti ia banii si sa te lase cu buzunarele goale si in plus e plin de e-uri si chimicalesadtu ai auzit de sucul de floare de soc si alte sucuri naturale pe care le prepari tu acasa cu manutele tale?happyalea sunt sucuri bune, apropo cati ani ai?happy

21 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toate sucurile din magazin au coloranți, fix să deterioreze sănătatea!
Cele făcute în casă, sunt și naturale cât și o sursă de vitamine pentru organism.
Ocazional poți consuma (ferește-te de cele negre, Coca-Cola, etc., sunt cele mai nocive), asta nu înseamnă că bei o zi da și una nu.
Mai răruț că-i mai drăguț!
Pa, pa.

| fabiola a răspuns:

Bun in nici un caz, un storcator de fructe daca iti cumperi esti mult mai castigat!

Apache
| Apache a răspuns:

Nici un suc acidulat nu este bun pentru sanatate ...cu timpul iti faci praf ficatul!

| ruzycciocolata a răspuns:

Buna.Dupa cum stii,fanta este o bautura carbogazoasa care are un gust bun, dar fiindca e o bautura carbogazoasa favorizeaza cariile, problemele cu stomacul asa ca e bine sa te limitezi la un pahar pe zi.Deci,nu face bine sanatatii. Patru Sfaturi Practice•Bea un pahar de apa dupa ce ai baut un suc carbogazos. Acest lucru va permite eliminarea unei anumite cantitati de zahar ramas pe dinti. Un sfat si mai bun: spala-te pe dinti.
•In general, consuma bauturi carbogazoase light, deoarece acestea sunt indulcite artificial. Astfel, ele nu maresc glicemia si nu te ingrasa.
•Limiteaza-te la o singura bautura carbogazoasa pe zi, si nu mai mult.
•In timpul meselor consuma doar apa, si niciodata bauturi dulci!

| xgd a răspuns:

Eu cred ca toate sucurile din magazine, fie ele gazoase sau naturale, contin coloranti si conservanti.Recomand apa plata si ceaiurile, sunt sanatoase.Daca iti plac asa de mult sucurile cumpara un storcator de fructe si prepara suc acasa. Poti combina mute fructe[ex:portocale si ananas; mere si kiwi]. Sunt sanatoase si delicioase.

| iEmonel a răspuns:

Nici Prigat nu e sanatos. Citeste ingredientele si cauta pe google despre el si vezi cat de bun e; p

| dana_9056 a răspuns:

Nu e bun!

| mariaaaaa a răspuns:

Daca stai sa te gandesti nici un suc nu mai e bun pentru sanatate. Contine fel si fel de substante, de Euri si multe altele.

Spre deosebire de Cola Pepsi e mai bun!

| Jigsaw a răspuns:

Prin de E-uri, ca toate sucurile de pe piata.

| house07 a răspuns:

Excelent. Toate astea acidulate si puternic colorate sunt de la natura.
Ficatul tau urla in tine cu fiecare pahar de Cola/Fanta baut.

| SadSmiles a răspuns:

Eu cred ca nu e foarte bun deoarece are un continut mic de suc de fructe, are coloranti alimentari si conservanti care sunt daunatori sanatatii>

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este rau dar poti bea o sticla sau 2 pe zi de 0, 5L nu mai mult ca daca bei 3+ te imbolnavesti funda?

| Mehh a răspuns:

Daca te gandesti...
Fanta=acid!
Acidul nu este bun pentru. organism si sanatate.
In plus,mai toate sucurile-daca nu chiar toate-din vremea de azi contin o multime de conservanti si coloranti,care nu fac decat sa ne distruga sanatatea.
Daca vrem sa bem,nu trebuie neaparat s-o facem, ci doar sa bem cumpatat, la ocazii... speciale

| ArtisticWorld a răspuns:

Cei care fac aceste sucuri au o reteta care cred ca displace oricui : Ei storc un sfert de portocala, pun un litru de apa sau cat vor ei sa puna, si 2 masuri de zahar. Daca asta este suc sanatos...

| costin_8115 a răspuns:

Nici un suc nu este sanatos! nici macar cele neacidulate. chiar si vinul e mult mai sanatos ca suculbig grin, dar cea mai buna e apa plata happy

| OddKidd a răspuns:

Nici un suc care contine acid nu e bun.Si sa nu uitam ca toti colorantii din sucuri se depun pe peretii stomacului nostru.In concluzie, nu e bun:*. Sucul facut acasa, proaspat ala e cel mai bunhappy

| facebook01 a răspuns:

Orice suc fie acidulat sau neacidulat contine zahar care e destul de rau pentru dinti.cea mai buna e apa.
Cele acidulate insa sunt dezastru.asta din cauza acidului care poate fi comparat cu acidul de la bateriile automobilelor.Ciditatea bateriei la masina este cotata cu 1 iar apa care este neutra aste cotata cu 7.Pepsi are aciditate 2.49, sucurile tip fanta au 2.80.Si dintre toate sucurile acidulate niciunul nu trece macar de 5.oo.La care se maia duga si zaharul.eu ma cam las de ele.

| andra_3837 a răspuns:

Niciun suc nu este sanatos

| madalinbratu11 a răspuns:

Nu prea este bun pentru sanatate dar iti poti cumpara un storcator de fructe, iti cumperi portocale si le bagi in aparatul de stors. te asigur ca va iesi un suc natural mai bun decat fanta!

| raresboier a răspuns:

Nu este bun.apa plata, minerala sau sucuri naturale

| vfrteeeee a răspuns:

Dar daca facem acasa suc din mere, pere, capsuni...etc.se numeste suc sanatos? Eu cred ca nu din moment ce le cumparam din magazine unde stim ca nu sunt bio...dar poate ma insel?