| IntroducNume123 a întrebat:

Berea fara alcool e mai rea ca sucul cola sau fanta? Dar ca o bere normala cu alcool e mai rea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| 4evergentleman a răspuns:

E mai safe

| IntroducNume123 explică (pentru 4evergentleman):

Deci e mai sanatoasa ca berea cu alcool?

| 4evergentleman a răspuns (pentru IntroducNume123):

Cea fara alcool da

| bookofknowledge a răspuns:

Alcoolul e metabolizat in acetaldehida, organismul nu transforma totul odata, deci e ca si cum ai consuma foarte incet acea substanta, de aceea acetaldehida e mai toxica(e aceeasi acetaldehi foarte toxica), dar e produsa foarte foarte lent, gen tu bei alcool cam in 1-2 ore aproximativ(e transfomat putin cate putin, ceea ce scade toxicitatea(toxicitatea e data si de cantitate), o sa l tranformi in acetaldehida, si apoi in acetat si apoi CO2 si H2O
De aceea nu e la fel de toxic ca acetaldehida, dar trebuie luat in minte.