| qieiqpalz a întrebat:

Sunt 100 morti din cauza gripei. Mi-e frica sa mai merg la scoala :/nu am fost vaccinat pentru ca nu am bani de vaccin din cate stiu e 40 de lei. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Ai o solutie. Nu te mai uita la stiri!

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mănânci sănătos, ești atenta igiena, porți masca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sănătate-a ta e mai scumpă!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu n-am auzit sa moară copil de la gripa, doar oameni în varsta, care deja aveau probleme de sănătate de mult timp.
Mănâncă usturoi și ceapă, eu mănânc mereu și nu-mi amintesc când am răcit ultima data laughing.
Citește despre sistemul imunitar.

| DomnişoaraClannad a răspuns:

Stai calm ca nu te omoara o gripa. Cei care au murit au avut alte probleme si au aparut complicatii din cauza gripei.

| Goete a răspuns (pentru DomnişoaraClannad):

Nu toti aveau probleme, o gripa da, poate fi fatala

| Goete a răspuns:

Stai linistit(a),
odata tot trebuie sa mori

| ibaal a răspuns:

Vaccinul e gratis pentru copii. Mergi la medicul de familie, trebuie sa il primesti gratiswinking

| CarcotasulVesel a răspuns:

Minima e sa faci rost de vitamina C de un gram cu Zinc (dar, e destul de scumpa) si sa iei una zilnic si daca poti sa iti cumperi o masca medicala:
http://www.vet-shop.ro/upload/poze_produs/masca-chirurgicala-0283-els_1.jpg

| Donsavas a răspuns:

Copiii nu mor asa usor. Cazurile văzute de tine sunt in mare parte bătrâni care aveau si alte probleme de sănătate. Poti merge la școală linistit, Nu patesti nimic!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bani de sicriu ai? Vaccin se facea si gratis. Mergi la medicul de familie si intreaba.

| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns:

Inspira adanc si des

Bula
| Bula a răspuns:

Calculeaza cat la suta din intreaga populatie a Romaniei sunt cei 100 morti.

Daca esti mai bunicel la aritmetica, calculeaza si cate persoane mor in medie in fiecare luna la noi in tara, din altemotive.
Vei avea o MARE SURPRIZA! happy

| Adry05 a răspuns:

Nu mori ma tu la varsta asta de la o amarata de gripa laughing) MAxim daca ajungi s-o iei stai in pat cateva zile cu febra destul de mare si alte simptome de raceala da nu mori din asa ceva. Mor oameni batrani sau oameni cu probleme de sanatate carora le ataca gripa si mai mult problema deja existenta

| aXy99 a răspuns:

Am intrat in contact cu multe persoane bolnave si nu am patit nimic. Chiar si asa, cunosc persoane care au fost racite si n-au patit nimic deosebit, a fost o banala raceala. Mananca sanatos. Eu am vrut sa imi fac acum cateva luni vaccin, dar m-am imbolnavit intre timp si am renuntat.

| Yee a răspuns:

Yee(Salut)! Nu sunt chiar doctor dar am auzit de la un profesor de biologie ca vaccinarea se face doar inaintea sezonului de gripa nu in timpul lui, deoarece tulpina virusului este deja schimbata cand intra in organismul tau iar vaccinul nu ar avea acelasi efect. Cica toata valva asta se face doar pentru banii de se i-au din vaccin (pe care oricum puteau sa il dea gratis pentru toata lumea fara probleme).
Spun si eu ce am auzit acum.