| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat, am aproape 17 ani si o inaltime de 165 cm. Nu sunt nici foarte slab, insa de la aproape 15 ani nu am mai crescut deloc. Ce se intampla? Cum pot sa cresc mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Sport, n-ai ce face altceva. Inot, stretching.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Mergi de urgenta la un medic endocrinolog sa te consulte si sa vada daca mai ai potential de crestere, exista tratamente pentru asta. Inaltimea ta e la limita de jos a normalului dar nu e deloc neobisnuita. Daca parintii tai sunt si ei scunzi probabil ca asta e potentialul tau.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Înălțimea e genetică. Mănâncă bine, odihneste-te, fa mișcare sa grăbești procesul de dezvoltare.

Răspuns utilizator avertizat
| Vendrina a răspuns:

Fa sport.
Baschet sau volei.

| Almateeazender a răspuns:

Nu ştiu dacă ar exista metode prin care să creşti mai mare... părerea mea.