| CosminPRO145 a întrebat:

vreau sa stiu si eu de ce de la vârsta de 13 ani nu mai cresc deloc in inaltime? Acum am aproape 16 ani, am 1.65 si de la vârsta de 13 ani nu am mai crescut deloccrying

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se numește hormonul de creștere. Dacă nu mai ai, nu mai crești.

| CosminPRO145 explică (pentru sadrian46):

Și ar trebui să iau tratamente cu hormoni de creșteri ca sa mai cresc?

| sadrian46 a răspuns (pentru CosminPRO145):

Nu, căci este periculos pentru sănătatea ta pe termen lung.
Hormonii sunt cu zecile și își fac treaba împreună, colaborând sau anulându-și acțiunea în așa fel ca tu să poți rămâne în viață. Această interacțiune a lor este foarte fină, ea reglează de exemplu ca temperatura corpului tău să fie exact 36, 5 grade Celsius. Asta ți se pare normal, dar corpul face un efort enorm pentru asta, reglat de hormoni. Orice bagi în tine schimbă acest echilibru, mai ales dacă iei hormoni, care sunt substanțe extraordinar de active. Aducerea organismului la echilibru din nou, costă organismul enorm de multă energie vitală. Astfel organismul obosește și îmbătrânește mai mult decât normal și este predispus la boli.
Astfel administrarea de hormoni se face doar sub control medical și în situații bine justificate.

| CosminPRO145 explică (pentru sadrian46):

Dacă mă va ajuta sa mai cresc, voi lua chiar dacă sunt niste riscuri...

| sadrian46 a răspuns (pentru CosminPRO145):

Răspuns.
Un medic de la mine de pe scară din bloc, ca să se amuze a dat hormon de creștere pisicului său, care a devenit un monstru obez.
Acesta poate fi un mic risc. Printre altele.
Al doilea să rămâi fără ficat. Transplant de ficat, cam 50000 Euro.

| Andreeush a răspuns:

Probabil te dezvolți mai greu ori e genetic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu ai crescut deloc timp de 3 ani, nici nu o sa mai crești. Poate e ceva genetic, dacă ai părinții sau bunicii de statura mica.

| CosminPRO145 explică (pentru anonim_4396):

Poate mai cresc de la 16-17 Ca cunosc unii băieți care erau mai mici decat mine in clasa a 9-a iar intr-a 12-A au devenit printre cei mai inalti (1.80)