| costinvlad a întrebat:

Sunt Baiat si am 18 ani. Salutare. Am facut treaba mare acum ceva minute. Cand m-am sters cu hartia igienica a fost destul de mult sange pe hartia igienica. De la ce poate fi?
Uneori am dureri de burta sau parca ceva de genul al unor intepaturi. Se poate sa fie ceva grav sau sa fiu lovit pe unde iese treaba mare adica sa imi sangereze pe unde iese treaba mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Hemoroizi, manca mai multe fructe,legume, fulgi de ovaz cu iaurt, bea mai multa apa, nu e bine sa ai sange, suferi de constipatie

| costinvlad explică (pentru RAY):

Dar se poate sa ai si hemoragie? Sau incurcaturi de mare ceva de genul?

| RAY a răspuns (pentru costinvlad):

In timp chiar si cancer

| costinvlad explică (pentru RAY):

Si ce sa fac? Cate fructe si ce fructe sa consum? Bananele ajuta?

| RAY a răspuns (pentru costinvlad):

Recomandat sunt 5 fructe per zi,nu banane, struguri,prune uscate,nuci,mar,mandarine,portocale,evita carnea, nu evita grasimile, ele impedica ca scaunul sa devina tare, eu am folosit si smochine uscate sunt la supermarket, miscate nu sta in casa, macar 30 de minute in pas vioi

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Faci omul sa intre in panica. Auzi "cancer".

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Frica este cel mai bun prieten dar si dusman, depinde cum te folosesti de ea, si eu am renuntat la zahar prin frica, vazand documentare cu persoane cu diabet, cancer, amnezie, obezitate etc

| costinvlad explică (pentru RAY):

Eu mananc si mult zahar peste 5 lingurite la cafea ciocolata calda etc

| RAY a răspuns (pentru costinvlad):

Fiecare gram e ca un cui batut in sicriu,asculta, lasate de dulciuri si vei fi sanatos, celule cangerine se hranesc doar cu zahar, cafeaua e sanatoasa, cicolata neagra 80% cacaco e sanatoasa

| costinvlad explică (pentru RAY):

Cam ce ar distruge celulele cancerigene? Ce sa consum sa le diminueze? Sulforafanul?

| RAY a răspuns (pentru costinvlad):

Infometarea,in lipsa zaharului din sange celule cancerigene mor

| costinvlad explică (pentru RAY):

Adica daca nu mananc mult si mananc extrem de putin zahar, scapi de ele si nu pot avea cancer? Cam ce substante sunt capabile sa diminueze Zaharul din sange? Sulforafanul este bun?

| RAY a răspuns (pentru costinvlad):

Ba da poti avea cancer, eu am spus altceva

| SkyPilot a răspuns:

Daca sangele e proaspat sunt hemoroizi. Daca e maroniu sau chiar negru, te duci de urgenta la medic. In al doilea caz nu e cazul sa intri in panica, dar trebuie vazut rapid si rezolvat.
Pe langa ce ti-a spus Ray, stai cu fundul in apa calda in fiecare zi si exista unguente cu care sa te dai acolo.
Dupa parerea mea, anusol si preparation H sunt cele mai efective (pentru al doilea urmeaza linkul din articol):
http://www.hemoroizistop.ro/anusol-crema.html
Aici ai si alte optiuni:
http://clovis.ro/......hemoroizi/
Vezi aici un articol care trateaza problema hemoroizilor
http://www.csid.ro/health/sanatate/hemoroizii-unguente-si-dieta-17366090

| RAY a răspuns (pentru SkyPilot):

Asa faceam si eu stateam in apa calda, dor astea ca cuiele, foarte nasol

| christall a răspuns:

Buna! Daca te-ai fortat si stii ca ai hemoroizi este de acolo. Este posibil sa fie o fisura. Vezi cum e data viitoare si daca persista mergi la medic. Deocamdata incearca sa bei multa apa, sa mananci fructe si cereale cu orz, ovaz ca sa ai un tranzit mai usor si sa nu fortezi iar.

| Adi88 a răspuns:

Depinde de culoarea sangelui daca e ff inchis spre negru e ff grav trebuie sa mergi de urgenta la spital. Daca nu e ff inchis poate sa fie si de la un efort ff sustinut, cu greutati de ex, asa am patit eu odata, m-am epuizat, m-am fortat ff tare. Daca nu e ff inchis la culoare stai linistit nu e grav.