| stefanutzstefan a întrebat:

Sunt baiat si am vergeturi pe spate si cum pot scapa de ele ati mai avut

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cherilyn a răspuns:

Buna!
Foarte multi baieti au vergeturi pe spate. Acestea apar datorita cresterii si dezvoltarii rapide.
Da-ti in fiecare seara cu o crema de galbenele acolo, masand incetisor. In multe cazuri crema de galbenele face minuni.

S-ar putea sa fi unul dintre norocosii care scapa de vergeturi daca functioneaza "tratamentul" cu crema de galbenele.
In general vergeturile, odata aparute nu mai ai cum sa scapi de ele sad

3 răspunsuri:
| Safire17 a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/Procedee-dermatocosmetice/vergeturile_1377
Cuprinde mai multe informatii despre vergeturi, printre care si tratamentul acestora.

| Hikari a răspuns:

Buna.
Am auzit ca zatul de cafea face niste "minuni" impotriva vergeturilor si iti face picioarele frumoase si fine.

Tratamentul trebuie facut in baie, pentru a evita sa iti murdaresti casa. Ce trebuie sa faci: Amesteca o jumatate de cana din zatul proaspat care ti-a ramas de cand ai facut cafeaua cu doua linguri de ulei de masline. Amesteca-l bine si intinde-l pe zonele care iti sunt afectate de celulita.
Nu-ti fa griji daca o parte din zat cade, pentru ca pe pielea ta va ramane destul ca sa isi faca efectul.
Impacheteaza-ti zonele pe care ai pus amestecul de zat de cafea cu folie de plastic si ramai „impachetata"10-15 minute. Indeparteaza folia de plastic si curata ramasitele de zat. Fa un dus, cu apa usor calda, dar nu folosi sapun sau gel de dus. Vei vedea ca acest tratament anticelulitic da rezultate excelente daca vei repeta procedeul cel putin de doua ori in fiecare saptamana.
Numai bine!

| Ina93 a răspuns:

Du-te la farmaci si vezi ca este o alifie pentru asa ceva.