| Cefacibosule a întrebat:

Salut, de ce mi-a aparut vergeturi pe spate, ca un fel de linii, am vreo 5, sunt băiat și cum pot scăpa de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vergeturile sunt CRAPATURI ale pielii de care nu ai cum sa scapi niciodata, fiindca o piele crapata/rupta nu se mai lipeste la loc. Vergeturile apar de la un ingrasat sau slabit intr-o perioada scurta de vreme.
Sportul si hidratarea facute zilnic ajuta si previn aparitia altor vergeturi.
Exista clinici de estetica care fac operatii cu laser, foarte scumpe, dar care pot indeparta fiecare cm de vergetura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil te-ai îngrășat mult brusc și de aia sau ai slăbit foarte mult nesănătos și brusc. Cu laserul poți să le estompezi cat sunt de culoare roșie dar ședințele sunt fost costisitoare și trebuie să îți faci mai multe, nu le vor elimina complet dar pe vor estompa/diminua.

| Moggy a răspuns:

Vergeturile apar atunci cand pielea se supraintinde (cum ar fi atunci cand esti gras sau te ingrasi rapid). Nu poti scapa de ele decat prin operatie estetica.

| akaanne a răspuns (pentru Moggy):

Sau când crești repede în înălțime.