| sergiu2525 a întrebat:

Sunt constipat, ce sa iau? De ani de zile am aceasta problema, nici laxativele nu-si fac efect. Va dati seama ce puternica e constipatia la mine. Asadar, ce imi recomandati sa iau? La doctor nu mai vreau sa merg, e groaznic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Constipatia este din cauza trecerii prea incete a alimentelor consumate prin stomac si intestine. In acest caz trebuie modificata alimentatia, sa fie cu continut mai mare de umezeala!
Consuma mai multe supe (mai ales de legume), mere razulite (pe sticla, ca la bebe! ), fructe si zarzavaturi zemoase.
Evita consumul de carne si produse de carne uscate, nefierte, in general orice mancare uscata. De asemenea, nu consuma mancaruri care produc constipatie.

30 răspunsuri:
| vichy a răspuns:

Pe mine ma ajuta mierea de albine pe stomacu gol 1lingurita dimineata si dupa miere compot de prune fac pauza jumate de ora apoi mananc. Am redus consumul de lapte si beau mai multa apa si supe, miscare si neaparat trebuie sa fiu atenta cand vin gaze, merg si stau pe wc.altfel daca nu merg atunci cand simt ca trebuie, nu mai fac in aceea zi