| Sofiathegirl a întrebat:

Sunt disperata.Am fost la un consult ginecologic si in urma unui examen pelvian mi-a spus ca am vaginita candidozica si mi-a recomandat spalaturi cu tamtum rosa si ovule macmiror.Cred ca am cam de o luna si nici acum n-am inceput tratamentul si mai trebuie sa il aman inca o saptamana deoarece imi vine menstruatia.Am fost doar la un singur ginecolog dar nu stiu daca tratamentul e ok cum ar putea sa stie daca nu mi-a facut examen de secretie si etc? Sunt disperata. nu stiu ce sa fac. spalaturi nu prea vreau sa fac, vad pareri impartite unii zic ca sunt ok altii zic ca nu.Doar cu ovulele recomandate ar putea sa treaca? Si pana imi trece menstruatia ce sa folosesc ca sa nu stau asa? Multumesc mult crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Cand iti da medicul un tratament, este bine sa il urmezi imediat. Stai cu candidoza sa veci ce poti face ca nu o tratezi. Ciudat ca ti-a dat spalturi. Candida este o ciuperca ce sta in intestinul gros si cand mananci anunite alimente de exemplu multe dulciuri aceasta se dezvolta fara masura si se instaleaza in vagin sau in gat. Tratamentul clasic este compus din ovule si pastile antifungice.

| SkyPilot a răspuns:

Ginecologii pot diagnostica o candidoza si fara examen de laborator. Daca avea dubii, fii sigura ca ar fi cerut unul.
Daca el a prescris spalaturi, probabil ca are un motiv. Spalaturile sunt pe dinafara, in interior parca le zicea irigatii. Tu ce trebuie sa faci? Spalaturile iti reduc senzatiile neplacute.
Mai trebuie sa folosesti lenjerie intima de bumbac, si sa o schimbi de cateva ori pe zi. Trebuie ca si partenerul tau sa se trateze. Si ar fi foarte bine sa renunti la sex pe perioada tratamentului cu ovule. Ti s-au spus toate astea?
Dieta conteaza si ea. Cel putin sa renunti la dulciuri, dar ar mai fi si altele.
Eficienta tratamentului cu ovule este pe la 85%.
Nu stiu de ce te incapatanezi sa nu executi ceea ce ti-a prescris doctorul. Ai pus intrebarea asta de cateva ori si intre timp nu ai facut nimic. Raspunsurile noastre nu te insanatosesc. Ce astepti, sa ti se usuce si sa cada?
Fa spalaturile/irigatiile pana iti vine menstruatia. Iti vor reduce discomfortul. Asteapta sa iti treaca menstruatia.
Apoi fa spalaturile/irigatia si tratamentul cu ovule.

| gheorghe699 a răspuns:

O vaginita candidozica, un medic cu experienta o depisteaza si" din avion"deci nu exista dubii pentru ginecolog ..defapt infectia cu candida albicans, se ia f usor, mergi la hotel te-ai sters in zona intima cu prosopul insuficient spalat, dezinfectat si te-ai procopsit ..cunosc cazuri multe, care s-au vindecat cu tratamentul ce ti l-a prescris tie, dar atentie, acelasi tratament trebuie si pentru cel cu cara ai intretinut relatii intime ..in perioada asta este indicat sa te abtii de la sex, si daca faci numai protejat, daca schimbi partenerul, se infecteaza si noul partener, nu este de gluma, nu trece usor.
Sanatate!