| Sofiathegirl a întrebat:

La vaginita candidozica sunt necesare si spalaturile? Medicul mi-a recomandat spalaturi si ovule, dar daca folosesc doar ovule nu trece? Sau pot sa folosesc ovule si in loc de spalaturi sa le inlocuiesc cu o crema ceva? Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se apreciaza ca spalarea vaginului (in interior) reprezinta un procedeu gresit si contraindicat de a fi practicata in orice situatie fiindca provoaca dereglarea pH-ul vaginal si echilibrul florei vaginalein mod imposibil de prevazut/anticipat. Vaginita candidozica se trateaza doar prin folosirea unor medicamente adecvate gravitatii infectiei. Unul dintre tratamentele care de obicei este foarte eficient, consta in administrarea unei doze unice de Fluconazol de 150 mg si unguent extern Clotrimazol 1%. Pot fi folosite si alte medicamente cum ar fi: Canesten-Gyn combinat cu clotrimazol, Lomexin 600mg sau 1000mg ovule in doza unica seara (la nevoie se poate repeta tratamentul la 3 zile), miconazol sau tioconazol. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Medicul ti a recomandat si spalaturile intravaginale pentru un efect ai rapid dar iti dai seama ca nu te obliga sa le faci daca tie iti provoaca discomfort. Eu am utilizat ovulele in paralel cu o crema care avea un tub subtire asemenator unei seringi pentru administrare intravaginala. Atat. Nu a fost nevoie de spalaturi din fericire -oricum nu prea le agreez. Multa sanatate

| gheorghe699 a răspuns:

Obligatoriu spalaturi, au efect, apoi ovule...

| Sofiathegirl explică (pentru gheorghe699):

Nu pot sa folosesc diflucan apoi ovule? Sincer nu prea as vrea sa fac spalaturile... chiar sunt obligatorii? fara ele nu se vindeca? Ms mult :*

| gheorghe699 a răspuns (pentru Sofiathegirl):

Asta tu decizi, evident daca iti provoaca disconfort...