| qieiqpalz a întrebat:

Sunt gras..am 1.77 m si 87 de kg la 17 ani si la picioare, la pulpe am niste bube asemanatoare cosurilor, oare mi se duc daca mai slabesc? Ca na vine vara.(vreau sa ajung pe la 75) va rog raspundeti daca se duc, de slabit ma ocup eu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Amely21 a răspuns:

Bună. Eu sunt fată și am 1, 73 și 75 de kg, și sunt perfectă la cei 21 de ani ai mei. Așa mi-a spus doctorul. Baietii de obicei au musculatura mai mare și oase mai grele. Eu nu cred ca ceea ce ai tu se poate numi supraponderalitate sau OBEZITATE. Nu te-am vazut, ca sa iti pot spune. big grin Și bubele acelea, nu știu sa iti spun sigur daca sunt de la asta sau nu( poti sa folosesti o cremă de gălbenele, este foarte buna pentru orice afecțiuni ale pielii. Daca vrei sa slabesti, nu te înfometa! Mananca mai putin(5 mese pe zi, dar porții mici, adica 3 mese principale si 2 mici gustari), poti sa reduci dulciuri, sa nu manânci foarte sărat, și multe grăsimi. Și, cel mai important, fă mișcarewinking și mersul pe jos e sanatos, de asemenea alergatul sau gimnastica.
Mult succes! Și sa știi ca dacă ai voință, sigur vei reuși:-)

| nicurobo a răspuns:

Te salut, iti spun sincer ca nu esti gras, si eu am 1.80 si 85 kg acum, mai da jos cateva kg si esti asa cum trebuie sa fii, iar despre acele "bube" vor trece, se fac de la blugi, asa am si eu in fiecare iarna si cum vine primavara si incep sa ma imbrac mai subtire dispar, stai calm! O zi faina!