Întrebare recomandată | Apocaliptic a întrebat:

Stiti ceva despre vaccinul dT(diftero-tetanic)? Cica trebuie sa-l fac acum(in clasa a IX-a) si as vrea sa stiu reactiile adverse(precise)/secundare(precise) ca sa stiu ce argument sa pun sa nu fac vaccinul(sincer, nu-mi plac injectiile din 2 motive : 1) imi este oarecum frica de ele; si 2) cine stie ce poate sa mi se intample daca imi face vaccinul un nepriceput(sau, se pot intampla si greseli)).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FastAndFurious a răspuns:

Te protejeaza dupa cum banuiesti impotriva difteriei si a tetanosului.
Cei mai multi il suporta usor dar pot aparea reactii adverse : frisoane, febra, stare de rau general.
Frica trece daca te confrunti.
E chiar un vaccin folositor, nu un moft.
Citeste cate ceva despre difterie:
http://www.sfatulmedicului.ro/......effler_664

si despre tetanos
http://www.sfatulmedicului.ro/Tetanosul/tetanosul_636

( un cui ruginit poate duce la o nenorocire...)
Te sfatuiesc sa faci vaccinul si sa nu cauti pretexte; motivul este ca ti-e frica.
Or sa mai fie ocazii sa faci injectii, nu le poti ocoli mereu.

5 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Toti elevii trebuie revaccinati cu aceasta doza de DT pentru a prelungi imunitatea fata de tetanos si difterie dobandita prin vaccinarile anterioare, din perioada copilariei.Aceasta este a doua doza de rapel care se face in cl a 9 a.
Reactiile adverse pot fi reduse la minim daca vaccinul se administreaza corect. Poate o mica durere locala sa apara, febra, reactii post vaccinale care se remit dupa 2-3 zile.
Argumente impotriva lui nu prea ai, asa ca invinge frica si fa-l, este spre binele tau.

| Apocaliptic explică (pentru Raniia):

Ms pentru sfat. L-am facut.
"tetanos si difterie dobandita prin vaccinarile anterioare"->ce vrei sa zici prin asta? puteam sa am tetanos si difterie daca nu faceam vaccinul asta, din cauza vaccinului din cls I sau de la, in general, toate vaccinurile?

| Raniia a răspuns (pentru Apocaliptic):

Ti-am zis imunitatea dobandita prin dozele anterioare.Toate inocularile care le-ai facut, ritmul lor si intervalele admise stabilite prin Programul National de vaccinari, incepand de la varsta de 2 luni si pana in prezent te protejeaza de aceste doua boli.Deci ai dobandit imunitate, daca ar fi o epidemie de difterie ai fi expusa bolii nefiind vaccinata. Daca aveai plagi contaminate cu pamant, muscaturi sau fracturi deschise puteai sa faci tetanos, daca nu te vaccinai.Toate vaccinarile iti asigura imunitate si te feresc de boala respectiva

| Mariana1993 a răspuns:

Posibile reactii adverse ale vaccinului DTP

Febra (in general mai mica de 39°C). Daca febra depaseste 39-39, 5°C se recomanda aport lichidian crescut, vestimentatie lejera, comprese reci si administrarea de antitermice (paracetamol, ibuprofen).
Durere, eritem (roseata) si induratie (intarire) la locul injectarii – in primele 48 de ore de la administrare. Fenomenele locale se combat prin aplicarea de comprese reci si antiinflamatorii administrate oral (ibuprofen, nurofen)
Cefalee;
Iritabilitate;
Somnolenta;
Varsaturi/diaree;
Plans persistent incontrolabil;
Urticarie, eruptie tegumentara, convulsii insotite sau nu de febra (in 48 de ore de la administrarea vaccinului).
Efectele adverse sunt rare si se atribuie in cea mai mare parte componentei pertussis a vaccinului. Reactiile severe contraindica utilizarea ulterioara a vaccinului pertussis. Vaccinul combinat difteric si tetanic (DT) este disponibil si fara componenta pertussis.
- Gasesti mai multe informatii aici: http://www.pediatrutecuci.com/......l-dtp.html

| Nicolicel a răspuns:

Si mie mi s-a cerut sa fac acest vaccin, am intrebat doctorul si este bine sa-l facem.Nu stiu daca are avea reactii adverse.Vaccinul trebuie sa ti-l fac doar doctorul sau asistenta astfel nu ti se poate intampla nimic.