| Girly97 a întrebat:

Sunt ingrijorata ca fratele meu ar avea o problema medicala. Aseara imi aduc aminte ca el s-a trezit dintr-o data exprimand extrem de speriat "aoleu!" si parea foarte ingrozit, ca si cum l-ar fi speriat ceva in somn. Nu isi aduce aminte de ce este speriat iar dupa cateva minute s-a mai linistit si a reusit sa adoarma la loc. Niciodata nu mi s-a intamplat asta sau sa aud de asa ceva. Sunt motive sa fiu ingrijorata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Posibil sa fi avut un cosmar. Dar si cosmarurile nu vin de la sine, ci trebuie sa fie ceva in viata fratelui tau de a avut somnul neplacut.
Nu este neaparat o problema de natura medicala.
1. Poate sa fi fost din cauza problemelor din familie, de la scoala sau cu prietenii.
2. Poate ca a facut ceva ce a suparat pe Dumnezeu. (Nu te mira de lucrul acesta).
3. Poate ca masa de seara a fost prea bogata. (Nu doar pentru a nu ne ingrasa trebuie sa ne culcam dupa 2 ore de la masa de seara; ci si pentru ca stomacul sa fie gol in timpul noptii).
4. Poate ca in inima lui are o teama de ceva sau de cineva.

Sunt probleme delicate de care poate nici el nu este constient, si nici voi. Un singur lucru stim: nimic nu exista in viata noastra la intamplare. Intotdeauna exista o cauza si un efect.

"Sunt motive sa fiu ingrijorata?" Si da, si nu. Daca lucrul acesta se repeta de mai multe ori, atunci este motiv de ingrijorare. Daca se repeta sau nu, niciodata nu trebuie sa ia medicamente. El trebuie invatat cum sa traiasca in pace cu el insusi, cu oamenii si cu Dumnezeu. De exemplu, daca el este afectat de o atmosfera neplacuta in familie, ce medicamente i-ar putea fi de folos? Nici unul. Trebuie indepartata atmosfera neplacuta. Am dat doar un exemplu.
V-ar face bine tuturor daca toti din casa v-ati apropia mai mult de Dumnezeu si daca ati avea relatie stransa cu El fiecare in parte. Dumnezeu aceasta asteapta de la noi: ca sa-L cunoastem, sa-L cunoastem personal, sa cercetam toate lucrurile cu privire la El. Atunci viata voastra, relatiile dintre voi ar fi cum nici nu v-ati imagina.

Consider ca aceasta carte -dupa Biblie- nu ar trebui sa lipseasca din casa niciunui om: https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus
Este usor de inteles si pentru cei mici, si pentru cei mari. Vom sti cum trebuie sa traim pe pamant, si cum putem sa fim fericiti in viata.

3 răspunsuri:
| metehne a răspuns:

Nu, probabil a avut un coșmar. Atâta tot!

| alinadianaaa a răspuns:

Cel mai probabil a avut un vis urat, nu trebuie sa te gandesti ca e vorba de o problema medicala.

| rater1994 a răspuns:

Posibil sa fi patit ceva (in realitate) si sa il macine pana si in somn.