| cosminABC a întrebat:

Sunt medicamente de la psihiatrie care ajuta sa scapi de dependenta de droguri si de jocuri de noroc? Cunoasteti oameni care s-au vindecat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

Există o serie de medicamente care pot ajuta la tratarea dependenței de droguri sau de jocuri de noroc.
Aceste medicamente sunt cunoscute sub numele de medicamente pentru tratamentul dependenței (MAT) și sunt frecvent utilizate împreună cu terapia pentru a ajuta la reducerea simptomelor de sevraj și pentru a diminua riscul de recidivă.

Medicamentele pentru tratamentul dependenței pot ajuta la ameliorarea simptomelor de sevraj și la reducerea dorinței de a lua droguri sau de a juca. De obicei, sunt utilizate împreună cu terapia pentru a ajuta la gestionarea dependenței și pentru a încuraja schimbările de stil de viață care pot ajuta la prevenirea recidivelor.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă există medicamentele pentru tratamentul dependenței de JOCURI, atunci există și pentru tratamentul prostiei.

Dar uitându-te in jurul tău o să constați că medicamentul ăla NU există!

Așa că vorbește cu ego-ul tău pe tema asta

| doctorandus a răspuns:

Exista medicamente care te pot ajuta pe moment.

Dar daca tu nu vrei sa renunti, degeaba medicamente.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cel mai bun medicament este abstinenta și voința. Nu te costa nimic și scapi de efectele adverse care sunt groaznice și de care nu poți scăpa fiindcă devii dependent de medicamente. Și în acest caz nu mai îți folosește voința.

Răspuns utilizator avertizat