| fantasyworld1314 a întrebat:

Sunt pastile de la psihiatrie pentru somn care nu au ca efect secundar depresia sau ganduri de suicid? adica sa fie ok de la ele si la munca etcsi 2. cei care ati luat va simtiti lipsiti de energie de la medicamente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| MONICAMONICA13981398 a răspuns:

Bună! Eu nu am luat niciodată pastile pentru somn dar am avut o prietenă care lua si antidepresive și pastile pentru somn, și ambele i-au cauzat o dependență accentuată, în lipsa lor nu se mai simțea bine deloc, cât despre pastilele de somn, era de ajuns sa nu ia o zi si nu mai putea adormi deloc. Deci eu consider că ar trebui să găsești o altă metodă de a adormi dar nu cu medicamente. Eu consider că, pentru lipsa somnului, mai exact pentru lipsa capacității de a adormi sunt responsabile 2 lucruri; fie gândurile prea profunde înainte de somn, fie distrugerile cum ar fi telefon, televizor, calculator, zgomote sau chiar o lumină deranjantă. Te sfătuiesc să încerci să îți faci un "ritual" înainte de a te pune în pat în care să oprești orice sursă care te poate distrage, ca cele enumerate mai sus, sa faci o baie fierbinte, sa te eliberezi de orice gand, absolut de orice îți vine în minte, fie bun, fie rău și pur si simplu să încerci să adormi. O sa para foarte greu la început mai ales daca nu ai reusit sa adormi de mult timp, dar făcând acest exercițiu repetat, în fiecare seara, eu cred ca pana la urma o sa reușești. Sper că te-am putut ajuta!