| DeeaPustoaica a întrebat:

Sunt racita si ma simt rau. Eu iau paracetamol si ma simt mai bine. Credeti ca e bine ceea ce fac? In orice caz... sper ca nu e gripa porcina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca simptomele nu dispar cu paracetamol si nu va simtiti bine va recomand un consult la medicul de familie, nu trebuie sa glumim cu aceste situatii care pot genera complicatii mai tarziu. Sanatate.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu cred ca e gresit cea ce faci happy
Fa o baie fierbinte, fa-ti un ceai cu lamaie, un paracetamol si stai linistita in patwinking
Imbracata mai gros si data viitoare ai grija ce faciwinking
Multa sanatate!kiss

| metamorfoz a răspuns:

Sfanta aspirina poate fi foarte nociva pentru stomac. Iar cuviosul paracetamol e toxic pentru ficat.Nu exagera cu niciuna dintre ele. De fapt, cauta alte remedii si evita pe cat poti medicamentele: fa sport, bea ceaiuri si multa apa, consuma fructe proaspete (citrice indeosebi), cere sa ti se faca masaj pentru a usura drenajul limfatic si mai lasa si sistemul imun sa-si faca treaba...doar pentru asta a fost "inventat" nu? Un sistem imun care functioneaza normal in cateva zile ar trebui sa dea gata o raceala...crezi ca cu medicamente scapi mai repede!? Nu...si mai soliciti si ficatul si rinichii sa-ti epureze sangele de medicamente!

| mariobros a răspuns:

Nu iau pastile, cu exceptia celor pentru migrene, dar saptamana trecuta am fost racit f tare, am luat niste pliculete de la farmacie, Theraflu, si are in componenta pe langa altele si paracetamol, sunt f bune.

| ViVi a răspuns:

Si mie imi curge nasu ieri am stranutat mult dar vad ca acum respir bine am imunitate buna si nu mi-e frica nici nu iau pastilelaughing

| DeeaPustoaica explică:

Da dar... eu folosesc de cand eram mica paracetamol...folosesc si sinus

| DeeaPustoaica explică:

Mersi

| viki a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te duci la medic ca sa stii sigur ce ai.

| addflo a răspuns:

Cere de la farmacie ceva putin mai puternic. Un Nurofen pentru raceala si gripa combinat cu Fervex. Ar trebui sa te lase in maxim 2 zile. Se iau 2 pastile de Nurofen pe zi si 3 pliculete de Fervex.
De asemenea, rezultate foarte bune da Oscilo Coccinum. Intreaba totusi farmacista, cand te duci. Poate iti recomanda ceva mai bun.

| just|breathe a răspuns:

Si eu sunt racitasad...adica doar ma dore gatul...si am o stare de.raceala...ma simt destul de rau...si eu am luat paracetamol, nu stiu daca e bine, dar ca sa imi treaca gatul am baut laptic fierbinte cu unt si miere :X.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si eu fac la fel. sfanta aspirina si cuviosul paracetamol.si un ceai fierbinte.sanatate.