| magdalena a întrebat:

Sunt sau nu insarcinata?
Ultima menstruatie a fost pe 26.12.08.Pe 02.02.09. Am facut 2 teste de sarcina si au iesit pozitive.Pe 12.02. am mers la doctor pentru. analize si ecograf, Dar la ecograf mi s-a spus ca nu se vede nici o sarcina si la consult ca nu poate sti.
Imediat dupa aceea am mai facut alt test si a iesit pozitiv...Sunt disperata si nu stiu ce sa mai cred...va rog sa ma ajutati cu o parere cu ceva. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bubu_7778 a răspuns:

Dumnezeule la ce medic te-ai dus? Un ginecolog isi da seama de la cnsult daca o femeie este sau nu insarcinata iar in ceea ce priveste testele de sarcina nu stiu daca scrie pe toate insa testele de sarcina daca ies pozitive clar esti insarcinata. Pot iesi negative iar tu totusi sa fi gravida insa daca ies pozitive cu siguranta esti! Consulta alt medic de urgenta!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pe 12 februarie, sarcina trebuia sa aiba cam 5 saptamani. Se poate ca echograful sa nu o vada. Mai ales daca esti un pic balonata, sau mai plinuta. Trei teste de sarcina pozitive inseamna fara doar si poate sarcina. Riscul este ca ea sa fie extrauterina, desi mai degraba cred ca e intrauterina dar nu s-a vazut la echograf. Eu zic sa cauti alt medic echografist. Cu un aparat mai bun, mai multa experienta si rabdare. Sigur e o sarcina, dar trebuie sa te asiguri ca e in uter si e normala. Sarcina este foarte mica (varsta sarcinii se calculeaza adunand 10 zile la sata ultimei menstruatii). Asta inseamna ca ai ramas insarcinata pe 4-5 ianuarie, deci pana pe 12 februarie 5 saptamani. De obicei o sarcina se vede echografic pe la 6 saptamani.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Si eu zic ca esti insarcinata... cand am ramas gravida acum 4 ani... am facut 4 teste de sarcina ca nu-mi venea sa cred ca e pozitiv, toate erau pozitive... apoi am fost la medic aveam 8 saptamana... insa daca mergi la un centru de imagistica (cauta poate este si in orasul tau)... unde aparatura este ultramoderna... iti face un ecograf nou si poate va vedea sarcina... 3 teste de sarcina pozitive inseamna o sarcina mai tot timpul... da totusi ce te-a sfatuit ginecologul sa faci? sau ti-a zis ca nu vede si cu asta basta du-te si vede-ti de treaba ta? analize de sange facute la o clinica din nou ar putea sa te ajute... din sange se poate afla sigur daca esti sau nu gravida, sau duci urina la o clinica unde se fac analize si o sa iti spuna daca esti gravida sau nu...

| madalina3005 a răspuns:

Nu sunt de specialitate, insa mi se pare ca Dr de la ecograf a fost cam superficial... a verificat sa nu fie o sarcina extrauterina? Eu sper ca lucrurile sa iasa asa cum iti doresti.

| seyde a răspuns:

Eu cred ca esti insarcinata, ecograful poate nu a vazut sau nu este bun, incearca si du-te si la alt doctor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acceasi chestie mi-i se intampla si mie acum....nu stiu ce sa cred...imi este frica de o extrauterina...sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost insarcinata...saptamana trecuta insa s-a oprit din evolutie asa acum trebuie sa astept luni sa mai pot incerca...de ce s-a oprit din evolutie nu stiu nimic, dr. nu mi-a spus nimic...doar ca sa astept...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am facut 2 teste de sarcina unul la 15 zile si altul la 30 si au iesit negative... dar sunt deja 17 zile de cand mi-a intarziat ciclul...se poate sa fiu insarcinata?(mentionez...nu am fost penetrata doar m-am sters cu un servetel de sparma in apropiere de zona genitala)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca esti insarcinata dar la medic poti face analize de sange care iti vor spune sigur daca esti sau nu