| Mayaaaaaaa14 a întrebat:

Sunt slabă, vreau să mă îngraș. Nu am pofta de mancare, dar si atunci cand am, organismul imi cere numai dulce, ce pot face in legătura cu asta? Stiu ca nu e Ok ceea ce fac, dar ce ar trebui sa fac in privința asta pentru a avea o masa buna si sa mai pun câteva kg pe mine? Va rog ajutați-ma, dau fundița!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Raspunsul este simplu. Te duci la sala. Nu faci cardio sau mai stiu eu ce dansuri, topaieli, ci tragi de fiare. Sunt o gramada de programe pe internet, inclusiv videoclipuri pe Youtube. Dupa ce vei termina cu sala iti va fi foame, asta e ocazia ta sa mananci. Mananca carbohidrati pentru a-ti reface rezervele de glicogen, dar si proteine pentru a-ti dezvolta masa musculara. Cartofi, orez, paste, cereale pentru carbohidrati, carne (pui, peste), oua, lactate pentru proteine, unt de arahide, nuci pentru grasimi si proteine vegetale, fructe pentru nevoia de zahar. Poti manca orice, bineinteles, ideea e sa mananci cat mai mult si sanatos. Poti manca si dulciuri. E greu la inceput.

11 răspunsuri:
| Mayaaaaaaa14 explică (pentru aXy99):

Îți mulțumesc!

| Simpatic a răspuns:

Halal raspuns si la axy asta care intreaba cum se mananca ovazul, acum se da guru pe aici si cand l-am desconspirat se umfla in pene ca imi da peste nas cu comentarii dupa comentarii.
In primul rand fata a zis ca este slaba, deci nu poate intra acum pe gantere si haltere precum culturistii, ea are 16 cm diametru brat e am 46, nu o vad lucrand cu gantera de 30 de kg ca sa-i vina pofta mare de mancat, regula ar fi lucrezi intens arzi intens si organismul apoi cere mult.Lucrezi putin sau deloc la sala nici organismul nu iti da o pofta de mancare intensa.
E clar ca pofta redusa de mancare vine de undeva din organism poate o problema, ceva metabolic si nu numai.
El a expus universala reteta mai mult carbohidrat si mai multa proteina duc la un proces anabolic, creare de tesut musclar, masa musculara muchi pe romaneste.
Nu e nici facutul cu greutati o idee rea dar asta dupa ce cauti motivul pentru care nu ai pofta. Sunt niste pastilute la farmacie numai stiu cum se cheama si se dau si la copii mici pentru lipsa poftei de mancare, incearca si asa ceva in prealabil dar si consultand un medic, poti incerca la un nutritionist nu te va manca.
Pe mine mai mult ma ingrijoreaza pofta asta de dulce, cum spuneam si cu alte ocazii lasati mai usor dulcele ca oricum luam zaharide din alimente care nu ne par dulci, un exemplu sunt fructele, chiar si painea sau fainoasele daca mai adaugam si ciocolata sau prajituri.
E clar ca diferim si metabolismul ta e diferit de al celor care se ingrasa daca mananca dulce, asa ca tu mai intai mergi la un nutritionist si apoi apuca-te de sala, cu greutatile cu care vei incepe acum si fara pofta de mancare pe care o ai nu o sa ai rezultate prea stralucite...dar cand iti vei reface pofta de mancare si mai faci si antrenament de forta randamentul rezultatului va fi mult mai bun.

| Mayaaaaaaa14 explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc, o sa-ți urmez sfatul! Pupici

| Simpatic a răspuns (pentru Mayaaaaaaa14):

Cu placere. Take care

| aXy99 a răspuns (pentru Simpatic):

Ai retard mintal? Cine a zis ca trebuie sa faca cu 30 de kg? Poate sa faca cu 3.
Cum naiba poti sa ii recomanzi pastile care cine stie ce naiba contin in loc sa ii recomanzi sa faca miscare?
Lipsa poftei de mancare poate fi si din cauza lipsei miscarii, numai elucubratii debitezi.
Ce ai deconspirat tu? Te-ai facut de chocapik cu raspunsurile tale eronate si penibile ce erau ori pe langa subiect, ori evazive, ori gresite din multe puncte de vedere.
"axy asta care intreaba cum se mananca ovazul"
E clar ca nu stii sa citesti, sa inteleg ca esti analfabet, dislexic sau ai grave probleme de vedere. Intrebarea a fost cu totul alta, mult prea complexa pentru neuronul ala al tau.

| aXy99 a răspuns (pentru Mayaaaaaaa14):

Nu il asculta. Nu lua nicio pastila de niciun fel, e o vorba, pofta vine mancand, du-te la sala, trage de fiare, fa cu greutati potrivite, nu cu 30 de kg cum spune desteptul de mai sus. Poti incepe cu 2-3 kg, nu trebuie sa te fortezi, important este sa te antrenezi si sa executi corect exercitiile. De regula sunt antrenori prin sali, poti sa le ceri o parere legata de forma sau antrenament.

| Mayaaaaaaa14 explică (pentru aXy99):

Îți mulțumesc frumos axy!

| Simpatic a răspuns (pentru aXy99):

Bai fraiere ai tupeu sa te gasesti cu mine, mai du-te dracul de lake de gara, cunoscatorule.
daca este o problema din organism o rezolvi cu greutati? loosere.
te bat in orice sala vrei tu din Romania.
mie nu imi este teama sa arat in practica ceea ce stiu, te fac pe reguli de box, kickbox sau pe culturism analfabet esti tu mai retardatule nu ai citit in viata ta 2 carti esti mare cunoscator acum ca citesti revistele lui uceanu ai aflat si tu de sala de acum 2 ani si esti mare nutritionist.
Gata lasa harfele cand vorbesti cu mine ca nu sunt de o seama cu tine mai rateule.

| Simpatic a răspuns (pentru aXy99):

Prafurile pe care le iei tu cine naiba stie ce contin, mancarea pe care o mananci cine naiba stie ce contine. daca nu imi intelegi stilul si nici modul de exprimare e problema ta, cu siguranta eu stiu mai multe lucruri si despre dieta si despre culturism.
tu ai rezultate zero, a pardon tu faci fitness.
mai antrenorule amator.
iq zero si martalog increzut pe deasupra. abtine-te sa mai faci afirmatii la adresa mea ca nu suntem egali nici la propriu nici la figurat, mai ai nevoie de ceva grade sau cazul tau de mancat proteina pe aici pana sa imi vorbesti de sus.
vezi-ti de treaba ta copile.
nu toti suntem fraieri pe aici si corditi de 17 aniwinking asa ca ai grija ce vorbesti si cum te adresezi smechere din tastatura.

| aXy99 a răspuns (pentru Simpatic):

Stilul de exprimare este al unul mahalagiu, neandertal cu doua clase, agramat care se da smardoi, de asta nu il inteleg. Te las sa ma bati numai sa ajungi in puscarie, "ciumegule".

| Simpatic a răspuns (pentru aXy99):

Se scrie Neanderthal pentru ca face referire la omul din Neanderthal, desteptule cu dex.