| EvansSM a întrebat:

SUNT spotting-ul și durerile de sâni din preajma ovulatie normale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Da!
Schimbarile hormonale de pe tot parcursul ciclului pot produce reactii ale organismului, in special in zona sanilor, in zona lombara, in zona abdominala inferioara, in zona vestibulului vaginal, dar poate produce reactii si la nivelul tenului, tractul digestiv, sau sistemului nervos, de exemplu, printre altele.
Deci da, sanii pot fi usor sensibili si durerosi in perioada fertila.

Spottingul in ziua ovulatiei este normal si este experimentat de zeci de milioane de femei. Unele experimenteaza fenomenul mai des, altele mai rar, sau o singura data, pe cand alte femei nu sunt puse in aceasta postura niciodata.
Spottingul din timpul ovulatiei are loc, deoarece in unele cazuri, atunci cand se produce desprinderea foliculului ovarian, se produce o microsangerarea ce va genera cateva pete de sange amestecat cu secretie vaginala, vizibile pe chilot sau hartia igienica.
Se considera a fi spotting cauzat de ovulatie, spottingul ce apare cu 14 zile inainte de initierea urmatoarei menstruatii.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu sunt!
La ovulatie NU se produce sangerare, doar la menstruatie!
Sangerarile intre menstruatii nu sunt de bun augur niciodata, tragand un semnal de alarma asupra unei posibile rani pe colul uterin, chist ovarian, fibrom uterin sau chiar tumoari.