| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca durerile de sani inainte de menstruatie sunt normale. Dar cele de dupa? E prima data cand imi apar, am 18 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Andrei123654789 a răspuns:

Se numeste Sindromul Premenstrual.
Organismul, in momentul ovulatiei, elibereaza hormoni.Acestia,fac ca organismul sa retina apa(in cea mai mare parte,in sani) aparand un disconfort si observandu-se cu ochiul liber marirea lor in dimensiune. Dupa menstruatie,acestia vor reveni la normal,dar un timp,vor persista fie din cauze normale,organismului tau luandu-i timp sa absoarba apa,sau din cauza unor tumori benigne(non-cancerigene) numite,chisturi sau Fibroadenoame.Ele apar de obicei datorita excesului de estrogeni din sange(hormoni). Incearca sa palpezi zona dureroasa si daca observi o masa solida,mobila si bine delimitata inseamna ca este doar un fibroadenom,oricum ar fi bine sa mergi la medic pentru o radiografie mamara.
Dar,daca ai sanii mari,ar putea fi o cauza a durerii, avand in vedere ca femeile incep sa se dezvolte pe la varsta asta din punct de vedere sexual, avand loc transformari de maturizare ale glandelor sexuale.
Oricum sper ca ti-am fost de ajutor, daca ai nevoie de mai multe informatii, intreaba.

| radioboy a răspuns:

Sau esti gravida. se mai intampla