| Iamfaimous a întrebat:

Sunt un baiat de 21 de ani si am o inaltime de 1.66-1.67.Mama mea are o inaltime de 1.55, iar tatal meu de 1.72. De la varsta de 18 ani nu cred ca am mai crescut nimic in inaltime si ma simt destul de complexat. Este normala inaltimea aste pentru mine avand in vedere la ca 16 ani m-am apucat de sala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta la ce varsta te-ai apucat de sala, tu cresti atat cat iti permite mostenirea genetica de la parinti!
Daca te-ai fii apucat de pe la 12 ani de un sport ca volei, bachet, ai fii putut influenta cresterea cu inca 5-10 cm, dar in nici un caz facand sala, ca acolo iti dezvolti musculatura, nu osatura.
Iar la 21 de ani cati ai acum, nu mai poti creste in inaltime, cresterea ta s-a incheiat complet.

| Donsavas a răspuns:

Nu este atat de important aspectul asta. Te inteleg totusi. Este obositor si pentru mine sa ma uit de sus la cei de 1.90
In timp, vei vedea ca pentru tine nu va mai conta inaltimea. Important este sa ai un corp musculos si sanatos!

| Superior a răspuns:

La 15 ani am 1.75, ciudat..., oricum difera structura de la om la om. E ok si asa, cred.

| anastasiaflorentina a răspuns (pentru Superior):

Daca tu te simti bine in pielea ta este perfect!

| AlexCristi97 a răspuns:

E normala inaltimea, nu a afectat deloc sala ci asta e mostenirea genetica. Poate mai cresteai putin daca faceai inot, baschet, handbal... Nu ar trebui sa fii complexat, nu ai de ce.