| AvalohAlyn a întrebat:

Suntem ceea ce mâncăm? De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Da, ceea ce mâncam ne constituie.
Hrana poate fi definita ca orice substanță care, atunci când este asimilata si absorbita in sânge;
1. Furnizează corpului căldură si energie;
2. Construiește celule sau le reface pe cele distruse fara sa producă vătămare.
Astfel observam ca nu orice noi introducem in stomac poate fi numit in mod legitim "hrana". Sunt unele alimente care produc căldură ( uneori prea multa,ba chiar si inflamații), alte alimente produc o superenergizare, sau sunt constitutive, dar din păcate, produc vătămări organismului. Când cele doua condiții enumerate mai sus nu sunt respectate, când ceea ce ingeram produc daune si vătămări funcțiilor vitale ale organismului, acel articol nu poate fi numit " hrana" si trebuie eliminat.
Pentru a fi sănătos, omul are nevoie de aproximativ 40 de elemente nutritive care constituie sursa de energie pentru viață. Acestea sunt grupate in opt categorii importante:
1. Enzime
2. Proteine
3. Lipide
4. Glucide
5. Vitamine
6. Substanțe minerale
7. Fibre vegetale
8. Apa.
Alimentația omului s-a deteriorat prin:
- Folosirea de alimente gătite in loc de alimente crude;
- Folosirea de alimente moi in loc de alimente tari;
- folosirea in exces de proteine si grăsimi animale, sare, zahar, condimente si produse chimice;
- Prin folosirea produselor rafinate, foarte sărace in vitamine si substanțe minerale si fibre in locul alimentelor integrale.

2 răspunsuri:
| AlexSalling a răspuns:

1. Da
2. Pentru ca ne schimba corpul, mintea. Mancarea este destul de periculoasa, daca mananci mult si rau. Ti-o spune unul care a avut probleme grave cu greutatea.

| Necuvântător a răspuns:

Uitându-mă peste întrebările tale mi-am dat seama că mănânci mult rahat... dar nu și consistent.