| cosmin986522 a întrebat:

Suplimentele cu vitamina c sunt bune? sau trebuie sa iau doar din mancare vitamina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Daca nu ai fost descoperit de medic cu un deficit de vitamine, atunci e bine si suficient sa te axezi 100% pe alimente.
Organismul are oricum autoreglare si isi opreste numai cit trebuie, oricit de mult bagi tu in tine.
Sunt bani aruncati, ca si "apa plata".

| Betty12345678 a răspuns:

Sunt bune.

| Goddess23 a răspuns:

Buna. E bine sa iei si suplimente cu vitamina C ca nu sunt daunatoare insa o cantitate mai mare de vitamina c se asimileaza din consumul de fructe si legume proaspete mai repede decat artificial prin suplimente.

| anab05 a răspuns:

Este bine sa iei si suplimente cu vitamina c. Eu de exemplu am anemie si nu asimilez cum trebuie vitaminele, fierul, calciul si proteinele din alimente si de aceea trebuie sa iau vitamine si altele. Dar in fine, cateodata e ok sa mai dai un 'stimul' de sanatate de la pastile pentru ca organismul nostru o mai ia si pe aratura. big grin (mai bine iei atunci cand te simti tu in mai putina putere)