| aNOmalia a întrebat:

Talasemia este o boala ereditara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit si eu la povestiri adevarate de un baietel de 3 ani care sufera de aceasta boala. ziceau ca s-a nascut bolnav si ca fara un transplant de maduva, acesti bolnavi nu au sanse sa traiasca prea mult...

2 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Da este o boala ereditara caracterizata prin defectele de sinteza al hemoglobinei(micsorarea globulelor rosii), este de doua tipuri(alfa talasemie si betatalasemia). Alfa talasemia apare atunci cand una sau mai multe din cele 4 gene de importantanta in obtinerea hemoglobinei lipsesc sau sunt afectate.Beta talasemia apare cind una sau ambele gene ce produc beta globina nu functioneaza sau functioneaza doar pe jumatate. Talasemiile sint defecte genetice ce se caracterizeaza prindefectul de sintetizare al unuia din lanturile globinei, constituent principal al hemoglobinei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Talasemia este o boala hematologica (a sangelui) ereditara (cu transmitere genetica, adica de la o generatie la alta) in care organismul produce prea putina hemoglobina. Hemoglobina ajuta eritrocitele (celulele rosii) sa distribuie oxigenul in toate celulele organismului. Nivelul scazut al hemoglobinei duce la anemie care se manifesta prin slabiciune si oboseala. Cazurile severe de anemie duc la afectarea organelor si in final chiar la deces.

Concluzia? Da este ereditara

sursa => www.sfatulmedicului.ro