| anonim_4396 a întrebat:

Am cunoscut recent o tipa, ne-am placut si inca mult, totul a decurs neasteptat de bine, ideea este ca dupa cateva zile petrecute impreuna am aflat ca are talasemie minora, boala de care sufar si eu, este o boala ereditara a sangelui.
Am fost devastat pentru ca mi-a placut enorm tipa, are o minte agera, este extraordinar de frumoasa si un suflet cald, este fix ce cautam la o fata, problema e ca am decis sa opresc tot ce este intre noi din cauza aceste boli, deoarece stiu ca din pricina aceste boli, nu putem avea copil vreodata.

Ma simt atat de rau, efectiv nu inteleg. De ce nu o pot avea pe ea? Raspunsul mamei mele doar m-a dezamagit si mai tare: "E ca si cum Dumnezeu ti-a scos-o in fata pentru o secunda, dar nu e ea aleasa."

Ce pot sa fac, cum sa gestionez ce simt?

Update: Datorită multor răspunsuri imbecile și lipsite de conținut mă simt nevoit să adaug că această boală, în speță, talasemia minoră este doar o formă foarte ușoară de anemie, în rest sunt perfect sănătos, perfect normal. Unii dintre voi cred că suferă de o barieră lingvistică sau intelect și nu pot discerne anumite cuvinte cât și însemnătatea acestora.
Cum puteți lăsa asemenea răspunsuri este peste puterea mea de înțelegere.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Floridori a răspuns:

Traim intr-o epoca in care persoanele care sufera de talasemie (minora) pot avea copii.Desigur, tratamentul, monitorizarea medicala si riscurile, trebuiesc luate in calcul, dar daca se vrea cu adevarat, se poate.
Mie mi se pare un gest de egoism din partea ta, dar un egoism stupid, care te raneste chiar si pe tine.
Este dificil sa gasim persoane atat de minunate si cu care sa ne potrivim, deci nu stiu cat de intelept este sa dai cu piciorul acestei oportunitati din cauza unei afectiuni de care suferi si tu.
La fel cum nu este vina ta ca suferi de talasemie, nu este nici vina ei.La fel de bine, ar fi putut ea sa te dea la o parte si te-ai fi simtit mizerabil.
Poate incercati o relatie si nici nu va functiona asa cum va imaginati, deci nu are sens sa pierzi sansa aceasta, de a trai clipe frumoase, pentru ceva ce oricum nu va avea sa se intample.
Eu sunt de parere ca ar trebui sa te mai gandesti, sa iei lucrurile asa cum sunt in viata si sa inveti sa te bucuri de prezent.Viitorul este, oricum, incert.In realitate, viitorul este doar o iluzie a timpului.
Tu faci cum vrei, dar eu cred ca atunci cand iti gasesti fericirea, este stupid sa ii dai cu piciorul pentru niste probabilitati incerte din viitor.

Numai bine!

| kaTTsu a răspuns (pentru Floridori):

Absolut superb, mulțumesc din suflet pentru fiecare cuvânt în parte! În ceea ce privește potențiala mea relație cu ea, cred că s-a închis ușa, deoarece nu a părut afectată și deja la alt partener laughing

| Floridori a răspuns (pentru kaTTsu):

Cu drag!
Imi pare rau pentru situatie, dar se pare ca trenul deja a oprit in alta gara laughing
Asta este viata, o continua miscare.Nimic nu este static.Inveti din experienta si mergi mai departe.
Nu stiu daca a fost afectata sau nu; unii oameni isi fac relatii-pansament imediat dupa despartire pentru ca au impresia ca le este mai usor sa treaca peste.Sau poate chiar asta isi dorea.Nimeni nu stie, doar ea.Dar tu acum ai ocazia sa mergi mai departe mai usor.Sau cel putin asa cred...

| kaTTsu a răspuns (pentru Floridori):

Sunt încă tânăr, nu am de ce să nu pot merge mai departe, rănile mele au rămas sub forma de cicatrici din altă relație tumultoasă, dar consider că întreg acest zbucium m-au conturat în forma persoanei de astăzi, deși sunt plin defecte, tind să cred că cineva acolo sus este tare mândru de mine. Cândva, undeva, îmi voi găsii locul de care să aparțin. Mersi!

| Hammurabi a răspuns (pentru kaTTsu):

"nu putem avea copil vreodată"
Ai vrut să spui că nu puteți concepe natural un copil.
Variante de a avea un copil erau destule. (Dacă ți-ar fi păsat și ai fi luptat măcar o secundă pentru ea)
Atât de important e pentru tine de a-ți perpetua propriile gene, încât ai renunțat singur la un suflet atât de bun doar pentru asta?
Iar apoi te întrebi de ce nu o poți avea pe ea?

Poți considera răspunsul meu, unul dintre acele răspunsuri imbecile, cum ai spus, dar ai o gândire egoistă și de doi lei (probabil ăsta ești).
O apreciez pe Floareasoarelui26 că a fost atât de finuță și ți-a răspuns "cu mănuși" ca să nu te rănească. Dar nu meriți.
Citește ce ai scris singur :
"am decis să opresc tot"
"Mă simt atât de rau, efectiv nu înîeleg. De ce nu o pot avea pe ea?"
Îți spun eu.
Pentru că ai o minte atât de îngustă și egoistă.
Și mă bucur pentru ea că i-a dat Dumnezeu șansa să nu rămână cu unul ca tine.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Raspunsul tau este un raspuns imbecil care denonta o gandire de 2 lei. Reactionezi de parca ai fost injurat de maica-ta cand omul n-a facut decat sa lase de inteles ca vrea niste copii care sa fie ai lui si l-a deranjat faptul ca cu cea de care ii placea nu putea sa aiba familia si viata pe care si-o doreste.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești prea prost ca să mă contrez cu tine.
Altfel ai fi știut că în ziua de azi, ar fi putut avea copii și dacă ea avea talasemie (minoră).
Ceea ce i-a spus și Floareasoarelui26 în răspunsul cu care el a fost de acord.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

E amuzant sa il vad pe unul ca tine cum incearca sa fie si el arogant.
Baietas, nu are relevanta ce stiu eu sau altcineva. Tu ai judecat situatia lui, trebuia sa o faci tinand cont de ceea ce credea el, nu sa te apuci sa presupui in mintea aia a ta ca voia sa spuna altceva cand a spus ca nu va putea sa aiba un copil cu aia. Asta ar fi facut un om cat de cat destept. Tu, in schimb, te-ai apucat sa te dai mare scula, ca tu zici lucrurilor pe nume, spui chestii dure, nu ca altii, "cu manusi". Ai zis un rahat. Chiar daca era cum ai presupus tu si el a vrut sa spuna altceva cand a zis "nu putem avea copil vreodata", asta nu il face egoist sau rau sau orice crezi tu. Nu e treaba lui sa riste sa incerce sa aiba o familie cu persoana aia si in acelasi timp e perfect in regula sa ii para rau ca n-a putut sa fie cu ea.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Pe bune?
Trebuia să judec situația ținând cont de ceea ce credea el?
Ok. Ai câștigat. Scuze că am zis că ești prost.
Chiar ești deștept.
Consideră discuția încheiată.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Da, blegule, e absurd sa ii spui ca e egoist cand el credea ca nu poate sa aiba viata pe care si-o doreste cu femeia aia. La fel de stupid e si sa reactionezi de parca era treaba lui sa ramana cu ea chiar daca stia ca pot sa aiba copii cumva. Nu era. Fiecare e liber sa isi aleaga cu cine vrea sa isi faca o famile. Nu e nimic in neregula cu asta.
Hai, ca nu e asa greu.

| AndreeaWTS a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu cel care te dai mare destept cum iti explici ca o iubea atat de mult incat nici macar nu a studiat ce inseamna boala aia. I-a dat cu sutul si gata a scapat de ea si de griji.
Ce tot o dai inainte cu ce credea el? N-a miscat nici un deget sa se informeze despre cum i-ar putea afecta ca cuplu.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

E o prostie. Poate sa o aiba. O relatie poate dura 1, 5, 10 ani, nu sti niciodata daca ajungi la casatorie si facut copii. Sunt oameni sanatosi care nu au putut avea copii si nu s au despartit. Sau poate mai tarziu in viata nici nu iti mai doresti. De ce sa iei o decizie azi, cand nu sti ce iti rezerva viitorul? Trebuie sa fii putin incuiat. Dar eu cred altceva. Noi oamenii uram sa vedem "defectele " noastre in partener.

| kaTTsu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă, nu vă mai certați, nu am vrut să creez tensiune prin întrebarea mea...
Poate doar să mă plâng vouă, pentru că-mi este mult mai ușor să mă deschid în fața unor străini.

19 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Puteți avea copii prin însămânțare artificială.

| Emma30555 a răspuns:

Nu e un motiv sa va despartiti. Poate vei gasi pe alta si constati ca esti infertil sau ea e infertila. Nu sti niciodata, sunt oameni sanatosi care nu au putut avea copii,, altii nici macar nu au vrut. In plus nu toate relatiile duc la casatorie, familie copii, in ziua de azi sunt multe relatii care se incheie dupa 1, 3, 5, 10 ani etc. E o proatie sa te desparti daca lucrurile merg bine. De fapt eu cred ca alegerea ta tine de psihologie, pur si simplu vrei pe cineva care sa nu fie ca tine sa nu ti aminteasca de problemele tale

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cateva zile? Era de inteles daca aflai dupa cateva luni ca n-o sa puteti sa aveti copii, dar dupa cateva zile n-ai de ce sa te simti rau.
Bucura-te ca macar ti-a spus de la inceput.
O sa-ti treaca, nu te mai plange.

| kaTTsu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cateva zile petrecute impreuna*, relatia propriu zisa a durat 2 luni.

| AndreeaWTS a răspuns:

Sunt de acord cu Floareasoarelui26. E un gest de un egoism feroce.
Un om care iti ofera dragostea lui e sutat pentru ca aflii ca are o boala care de fapt nici nu-i afecta la modul la care a crezut el.

| kaTTsu a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Da, Floareasoarelui26 este un om minunat, dar din păcate dvs nu și doar prin simplul fapt că habar nu aveți ce sacrificii presupun o decizie complet logică și rațională.

"Un gest de egoism feroce." ne-am dat dracu, sar epitetele din noi.

Nu era nicio relație, era un banal început ce putea duce către o relație. Care dragoste? Cum nu ne afecta? Ferească.

S-a apucat Cerbul de Aur să-mi comenteze la întrebări.

| AndreeaWTS a răspuns (pentru kaTTsu):

"o decizie complet logica si rationala"? laughing

Am gresit ca am spus ca esti egoist. Nu esti egoist.

Esti doar total lipsit de suflet.

Viata o sa aiba grija de tine si o sa fi tratat la fel la randul tau, ca sa simti si tu ce a simtit fata cand ai ejectat-o ca fiind "neconforma".