| J7anine a întrebat:

Tampoanele interne sunt periculoase? am primit un ppt. cum ca ele contin azbest (stimuleaza sangerarea), si substante precum dioxina(cancerigena) si viscoza(toxice). ca urmare sunt daunatoare sistemului reproducator, cresc riscul aparitiei cancerului, slabesc sistemul imunitar. ce parere aveti? nimeni nu spune asta in reclame... ce recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cribus a răspuns:

Medicul meu ginecolog mi-a spus ca nu sunt indicate

10 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Oricat de incomode sau inestetice ar fi, sunt mai sigure cele externe. Mie mi se par periculoase.Nu mi se potrivesc!

| nicky a răspuns:

Eu nu ti le recomand decat ocazional.

assiris
| assiris a răspuns:

Pai fa o comparatie, sa stai 8 ore cu tot lichidul in interior unde mucoasele sunt destul de sensibile sau 8 ore cu el in exterior, unde este mai mare rezistenta la germenii dezvoltati?

eileen
| eileen a răspuns:

Eu le folosesc de vreo 4 ani si sunt foarte incantata. Nu cred ca au ceva, altfel nu as fi sanatoasa acumhappy pe prospect scrie doar de un sindrom soc nu stiu de care, apare foarte rar in situatiile in care organismul respinge obiecte straine.

| J7anine explică:

Producatorii n-ar spune niciodata despre pericolul la care se expune consumatorul! canceri cervical, tumori uterine s.ar putea datora tampoanelor interne. recomandat e sa cautam pe prospect UNBLEACHED - adica nesupus procedeului de albire cu dioxina. si sa folosim tampoane din bumbac. ideal absorbante... stie cineva mai multe despre asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Întotdeauna citește informațiile puse la dispoziție de producător și cere și sfatul medicului.
În principiu nu trebuie lăsat mai mult de 8 ore pe timpul zilei. Nu este recomandat noaptea.
Sfat: foloseștele pe cele externe și numai în situații dificile pe cele interne.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna elibra, daca ai indoieli si vad ca detii si informatii destule, ar trebui sa te decizi sa renunti la ele, e simplu, nu?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc tampax de 20 de ani, nu am avut niciodata probleme, m-au deranjat numai in momentul in care nu am respectat modelul de tampax cu cantitatea de sangerare. daca la 17 ani foloseam normale uite ca acum folosesc mini, doar pentru faptul ca ciclul nu mai este atat abundent.se vehicula sindromul shock toxic-dar am inteles ca nu este nici o relatie directa intre tampon- tampax si acest sindrom care dealtfel este mortal, oricum tampaxurile mi se par mai igienice decat ob-urile datorita suportului din plastic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este adevarat. eu am folosit si dupa 8 luni am facut zona zoster. plus ca aveam niste dureri... si eu am crezut la inceput ca sunt din cauza ciclului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! si eu sunt ingrijorata...pentru ca am auzit ca sunt nocive...eu am sa incerc sa renunt desi e greu ...chiar sunt foarte comode... dar daca o gandim un pic ar trebui sa ne dam seama k nu sunt bune