| costy20 a întrebat:

Tatal meu de la un timp a loat essentiale forte n si de atunci iau iesit niste pete rosi pe gat si piept. e din cauza medicamentelor? a si zilele trecute a loat si aulin poate are vreo reactie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Essentisle forrte N este un medicament hepatoprotector, daca are probleme cu ficatul nu ar mai trebui sa mai ia aulin( contine nimesulida ca substanta activa, iar un urma degradari formeaza metaboliti toxici hepatic).
Ca antiinflamator poate apela la ibuprofen, ketonal, aspirina, indometacin- sub forma de supozitor
Petele rosii poti fi in semn de reactie alergica- imi este greu sa cred ca de la essentiale forte N, mai mult as zice de la nimesulida.
In general antiinflamatoarele provoaca reactii adverse alergice.
Local poate sa foloseasca Fenistil gel( contine ca substanta activa un antialergic -dimetinden) sau intern ca sa nu mai ia alte pastile poate sa bea ceai de 3 frati patati- cu rol detoxifiant

3 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Aulinul este foarte puternic si ataca ficatul ar trebui sa schimbe tratamentul cu alt antiinflamator.de exemplu ibuprofen de 200 - 400 -600 -800.de care are nevoie.dar se poate sa fie si o rinita alergica, adica o alergie de la chimice ( medicamente ) si ar putea lua antialergic!

| Serqet a răspuns:

Salut! Probabil ca tatal tau este alergic la un lucru din medicamentul respectiv, si apar cateva reactii adverse minore.
Cel mai bine ar fi sa intrerupa medicamentatia, sau sa se duca la medic.Bafta!

| lucian191 a răspuns:

Este doar o alergie la vreun praf respectiv ulei din aceste pastile ii recomand sa viziteze un doctor