| We will meet one day, but not today... a întrebat:

Tatal prietenului meu are un frate geaman. La fel mama mea. Care sunt sansele sa avem si noi gemeni in acest caz?

Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, 50% nu. Dar sunt sanse mari. Nu stiu cat de mari si nu pot da cifre din burta. Poate de 10 ori mai mari decat la un cuplu fara acest istoric.

15 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Oho-ho! Ai sanse mari sa faci si tu gemeni.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In aceasta situatie totul e posibil.

| Bacemi a răspuns:

E o probabilitate mai mare decat in alte cazuri dar nu e o regula stabilita.

| mariazet45 a răspuns:

Mai multa decat daca nu ati fi avut gemeni in familie, am o colega care are o soara gemana, a nascut doi copii gemeni, sora ei nu are gemeni. Tatal meu a avut un frate geaman, un alt frate a avut doi copii gemeni, care la randu lui a avut gemeni. Nici o situatie nu e la fel.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu se stie...happy
Poate ca da poate ca nu happy Nu este o regula asta!happy

| We will meet one day, but not today... explică:

Eu am sora, dar nu geamana...si totusi sint oare sanse, macar 50%?

Brigaela?

| We will meet one day, but not today... explică:

Spynspynker: ingenios raspuns!hee hee

| Anonim_5535 a răspuns:

@nimeni_nu_stie
"nimeni nu stie" sigur

| Anonim_5535 a răspuns:

@nimeni_nu_stie
Mersi :*

| dix a răspuns:

Nu se pot calcula. In realitate poti sa ai sau sa nu ai copii gemeni. La fel nu se poate calcula riscul de a face diabet zaharat, psoriazis, hipertensiune arteriala si ce mai vrei tu. Mergi la un consult genetic si ti se va explica mai mult.

| emanuelf a răspuns:

Sansele sa aveti gemeni e egal fie ca cineva din familie e geaman, fie nu!

| rodik a răspuns:

Eu stiu ca a treia generatie de la cei din gemeni inclusiv ei o sa aiba.Adica copii tai :-). La noi deocamdata s-a adeverit.

| vl97cib a răspuns:

Nicio sansa! Sau poate intamplare! Genele astea se transmit din doua in doua generatii! Aceeasi situatie la mine in fam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,
Nu cred ca e o regula!
Poate, de ce nu? Dar nu cred pentru ca daca avea si tatal tau si mama lui frati gemeni atunci cred ca era sigur, dar mai este o problema! Tu ai sora sau frate geaman? Dupa tine se ia, tu faci copilul!
O zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum spune rodik stiu si eu. A treia generatie face gemeni. De asemenea, sansele sa faci gemeni sau chiar tripleti apar dupa fertilizarile in vitro.