| Panda320 a întrebat:

TATUAJE.
Am nevoie de ajutor.
Acum 3 saptamani mi-am facut un tatuaj, nu sunt la primul, dar e primul pe care l-am facut doar in white ink.(poate e din cauza pigmentului, cine stie)
Tatuajul pare vindecat. Nu mai are coaja, dar ma mananca extrem de tare intruna.
Este normal?
La celalalte nu am avut mancarimi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| IoanWild a răspuns:

Salut! Exista riscuri asociate efectuarii tatuajelor - atat de natura infectioasa, cat si alergica. Saloanele moderne utilizeaza insa instrumente sterile si cei care fac tatuajele sunt foarte precauti si isi iau masuri pentru a evita aparitia acestor complicatii. Aceste cerneluri pot conţine metale grele (mercur, nichel, plumb...), ce-i drept în cantităţi mici. În medie, pentru realizarea unui tatuaj, pielea este înţepată de vreo 3.000 de ori pe minut. Acest ac, care ar putea să nu fie foarte bine dezinfectat, este punctul de plecare al hepatitelor virale C şi B, tetanosului, HIV, a infecţiilor dermatologice cu staphylococcus aureus etc. Bafta!

| THTattoo a răspuns:

In mod normal daca ti l-ai facut la un salon nu ar trebui sa ai probleme. Tatuajul fiind o rana este firesc sa apara senzatia de mancarime. Cel mai bine este sa ajungi la un dermatolog, daca senzatia persista.