| ariana_5123 a întrebat:

Tatuajele pot afecta in vreun fel sanatatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, si in cele mai pretentioase saloane, rezervoarele de tus nu sunt sterilizabile sau de unica folosinta. Stiu o domnisoara care si-a facut un tatuaj intr-un salon extrem de scump si fancy din Bucuresti si s-a ales cu o hepatita cronica cu virus B. Macar nu s-a infectat cu HIV...

| psiholoaga a răspuns:

Daca ti-l faci la un salon acreditat si ai grija sa fie instrumentele sterile, nu ai nicio problema. Eu mai auzisem de o posibila alergie la tusul folosit, dar eu nu am avut nicio complicatie.

| Arthur a răspuns:

Pot crea o multime de probleme daca nu sunt executate cu grija si in conditii de igiena maxima.
Daca acele nu sunt sterilizate sau de unica folosinta pot transmite boli de la un individ la altul.
Daca in timpul efectuarii tatuajului se atinge vreo alunita, e pericol de cancer.
Daca pielea nu a fost bine curatata sau in mediul din acel spatiu unde se efectueaza tatuajul sunt germeni patogeni, acestia pot fi introdusi sub piele prin lezarea acesteia.
Daca acea persoana este alergica la vreunul din tusurile folosite, se pot intampla lucruri foarte neplacute.

| Bacemi a răspuns:

Pot afecta sanatatea provocand infectii daca nu sun executate in conditii de igiena. Daca este realizat corect nu sunt probleme.

daniela
| daniela a răspuns:

Pot apare infectii cand le faci, pot apare depresii cand nu le mai vrei etc

| AdaIoana18 a răspuns:

Daca sunt foarte bine sterilizate atunci nu nu exista nici un risc sa iti afecteze sanatatea dar daca este intr-un loc de conditii de igiena 0 atunci ai putea contacta anumite boli care pot fi si mortale. Succes!

| addflo a răspuns:

De acord 100% cu BitterSweet si Psiholoaga. Marele dezavantaj e ca, daca esti o fana a bronzului, vei avea surpriza neplacuta ca va deveni tot mai sters cu timpul. Dar se poate retusa dupa cativa ani.

| Andreeagen a răspuns:

Da poti muri.
De la tatuaje se poate ajunge la infecti la cancer de piele.etc.

Bine inteles daca sunt efectuate in mod necorespondent si in locuri neadecvate. Sau intervin anumite alergi.
Pentru a nu se ajunge la astfel de situatii tatuajul trebuie monitorizat o perioada.

| gossipgirlxoxo a răspuns:

Se pot infecta. daca nu sunt acele sterilizate poti lua cele mai ingrozitoare boli, chiar si sida.

| liliana83 a răspuns:

Pai cat esti tanara iti sta bine pe piele. cand o sa imbatranesti o sa fie urat si zbarcit. nu cred ca afecteaza sanatatea.

| AnaisC a răspuns:

Da. Daca le faci intr un salon e ok, dar daca incepi u singura sa te scrijelesti cu un cutit sau alte minuni sigur ca da.

| Sniper a răspuns:

Infectii. Mai mult, n'are ce!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca da.
Tatuajele aveau rol protector, initiatic si medical.
Din tehnica tatuajelor s-a dezvoltat acupunctura.
Foarte putini din cei care practica tatuajul cunosc valentele medicale ale acestuia. Conteaza traseul inciziilor, adancimea si nu in ultimul rand, substanta folosita drept colorant, care trebuie sa aiba valente medicale. Acest tip de tatuaj se practica in culturile buddiste, in Africa si la shamanii siberieni.
In occident tatuajul este mai mult blazon.
Un tatuaj incorect poate duce la contaminarea cu hepatita, HIV, TBC, etc.

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Buna! Mi-am facut si eu unul destul de marisor...Nu am patit absolut nimic desi mi-a curs mult sange si tipul de la tatuaje mi-a zis ca voi avea ceva probleme. Poarta-l cu un plasture 2-3 zile si da cu Bepanthene crema, don´t worry, daca il faci la un salon acreditat, cu siguranta ca nu vor folosi acolo instrumente nesterilizate. Tu poti fi atenta cand monteaza acele. Cele originale sunt in tipla si de obicei acele pentru. tatuaje nu se sterilizeaza ci se arunca dupa folosire.

| rox a răspuns:

Nu

| andystar a răspuns:

Nu afecteaza sanatatea daca e facut de un specialist in conditii igienice.