| anonim_4396 a întrebat:

Tendinta de suicid este o boala mentala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi simptomul unei boli psihice sau al unei situatii duse la extrem care depaseste posibilitatea de compensare si toleranta a psihicului uman.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu. Tendita de suicid este, de obicei, rezultatul unor boli mintale sau dezechilibre psihice, dar nu este o boala. Majoritatea sinucigasilor sunt oameni sanatosi mental, dar care, datorita unor factori interni sau externi, dezvolta un dezechilibru psihic (de obicei e vorba de depresie).
Cel mai bun exemplu ca nu este o boala mentala, este suicidul din zona-zoster situata pe traectul nervului facial. Aceasta boala da dureri atat de mari incat oamenii se sinucid.

| emima a răspuns:

Cred ca da ar fi bine sa nu faci asa cev dumnezeu tya dat viata tot el trebuie sa tio ia nu?

| jo a răspuns:

Conform Organizatiei Mondiale a Sanatatii, suicidul si parasuicidul (automutilarea si tendinta de suicid) sunt boli mintale.
http://www.who.int/topics/suicide/en/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti-as da si eu un raspuns dar nu mai pot pentru ca exista Brigaela, deci subscriu.

| danutzzz1992 a răspuns:

Categoric este o boala mentala chiar si atunci cand iti spui ca nu mai ai pentru ce trai nu trebuie sa apelam acest act fiindca in viata sunt multe lucruri merita traite! Dumnezeu ti-a dat viata si numai EL ti-o poate lua!

| EllitaBellita a răspuns:

Normal ca e o boala mentala, nici nu stiu dc multi isi pun asta in cap