| mberleal354 a întrebat:

Care e cea mai gravă boala mentală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Psihozele. Shizofrenia, Delirul Sistematizat (Paranoia), Boala Maniaco-Depresiva (Tulburarea Bipolara). Toate psihozele sunt foarte grave, caracterizate de delir si desprinderea de realitate, duc adesea la sinucidere, la crime oribile si distrug vietile bolnavilor si a celor apropiati.

| CuriousStuff a răspuns:

Toate sunt foarte grave... Majoritatea distrug viata. Nu cred ca le poti clasifica in cat de grave sunt.

| sammy7 a răspuns:

Scrizofremia

| Elegant a răspuns:

Buna! Schizofrenia este una foarte grava.
Nimeni nu vrea sa aiba asa ceva [...] Din pacate eu... eu mai am putin si ating paranoia, dar sunt constient + depresia.

| mberleal354 explică (pentru Elegant):

Si mama mea suferă de psihoza si paranoia cred
imi poți spune te rog ce simti când suferi de asa ceva

| mberleal354 explică (pentru Elegant):

Îmi poți spune mai multe despre aceasta boala si mama mea suferă acum de 3 săptămâni a inceput
Ce simți? Tu simti ca esti urmarit sau legătură cu biserica asa zice mama mea

| Elegant a răspuns (pentru mberleal354):

Buna! Mama ta are dreptate. Da, te simti abosolut tot timpul urmarit. Ai halucinatii, vezi pentru o secunda un lucru, o umbra apoi imediat dispare. Auzi sunete ce sunt in capul tau. De exemplu mie am aceste doua halucinatii vizuale si auditive. Cand esti cu ceilalti vrei sa pari normal, si incerci si poti, dar pana la un moment dat. La orice mic sunet iti este frica. In legatura cu biserica este si aici ceva. Nu ai tocmai conceptii bune in unele momente despre biserica, apoi iti revii la normal. Eu fac cruce si alte chestii, dar nu exagerat. Nu stiu ce sa spun, zici ca e diavolul in casa. Daca doresti da-mi un mesaj si sa luam legatura undevawinking, nu la telefon. De exemplu eu simt ca cineva ma urmareste, vara trecuta am fugit repede din casa ca eram sigur ca cineva voia sa imi faca ceva sau ma urmarea. Ma uit des in spate. Este greu, ce sa spun...