| anonimbuc21 a întrebat:

Testosteronul afectează firul de păr? la bărbați?
Activitatea sexuala produce pierderi de par?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Testosteronul afectează firul de păr?"

da mami, da. El face să-ți apară păr pe față, spate, piept,...

| Drimmero a răspuns:

Nu, alopecia la barbati e din cauze genetice, e un proces complex. Testosteronul in sine nu afecteaza caderea parului, daca era asa ne-ar fi cazut tuturor parul din toate partile ale corpului dar nu se intampla asta, din contra, testosteronul stimuleaza cresterea parului la barbati. Ideea e ca tu mostenesti de la parinti/bunici o sensibilitate la DHT care e un derivat al testosteronului. Pe anumite zone din scalp sunt niste receptori la DHT iar DHT-ul ataca acei foliculi din acele zone de pe scalp doar daca a primit genetic informatia asta, cei care nu au mostenit alopecia nu vor pati nimic. DHT-ul functioneaza ca o toxina pentru foliculii de par de pe scalp, ii ataca, ii subtiaza si omoara activitatea lor normala pana cand scalpul devine lucios, adica devii chel. Singura zona care e imuna la atacul dht-ului e cea de langa urechi si de la ceafa, barbatilor nu le cade parul niciodata de acolo, e practic zona donatoare in caz de implant de par, de acolo se recolteaza grefele. Activitatea sexuala si un procent mare de testosteron nu te vor lasa fara par pentru ca cauzele sunt aproape exclusiv genetice la barbati.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Da. Din ce știu și am auzit, bărbații care pierd părul sunt mai activ sexual comparativ cu restul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,pentru că astfel toți bărbații ar fi cheli. Poate tu întrebi dacă excesul de testosteron afectează.
Acum înțelegi de ce Băsescu a chelit nu?laughing