| ema_7550 a întrebat:

Testul papanicolau doare? am auzit k nu tb facute spalaturi vaginale cu 24 de ore inainte...eu n-am facut niciodata astfel de spalaturi..ar fi tb sa fac? multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Nu e obligatoriu, iti va spune ginecologul, in functie de viata si istoricul tau sexual daca sa faci si cat de des. Testul nu doare, e doar o usoara senzatie de disconfort, deoarece medicul foloseste o periuta sau o spatula pentru a recolta din mucoasa si secretia vaginala. Dar nu este dureros. Nu trebuie sa faci sex vaginal cu 48 de ore inainte si nici spalaturi, deoarece acestea din urma schimba ph-ul vaginal.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu doare, e doar o neplacere mica si de scurta durata.
Nu ar trebui sa faci spalaturi vaginale daca esti sanatoasa. In mod normal, vaginul isi mentine o flora normala. Spalaturile vaginale sunt indicate numai in caz de infectie sau alta leziune.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Testul Papa­nicolau im­plica re­coltarea unei probe de la nivelul colului uterin, cu ajutorul unei pe­riute speciale sau a unei spatule, recoltand astfel cateva celule de pe suprafata colului uterin.
Procedura este non-invaziva si ne­dureroasa.
Totodata, iti recomand sa nu intervii niciodata in echilibrul existent cu spalaturi intravaginale, decat daca medicul iti recomanda asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doare, nu trebuie sa faci spalaturi inainte dar nici nu e obligatoriu sa faci doar daca iti recomanda ginecologul.
Iti recomand daca iti faci Papanicolau sa iti faci si un test de secretie, daca tot esti acolo.