| anonim_4396 a întrebat:

Știai ca ochii au aceiași lungime? Ei diferă ca și nivel-volum (de-asta unul e mai mare si unul mai mic), dar au lungimea la fel, între (21-22mm), și pot fi diferiți doar când ai miopie și alte diagnostice oculare! Dar ma întreb, la miopie sunt mai lungi, alungiti globii oculari, fața de ochii emetropi (cei normali)?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Da, conform cu lectiile de biologie din liceu: ochiul miop este mai alungit si formeaza imaginea in fata retinei, motiv pentru care iti trebuie lentile divergente (ca sa mute imaginea mai in spate); iar ochiul hipermetrop este mai ingust, imaginea se formeaza in spatele retinei si ai nevoie de lentile convergente (care sa aduca imaginea inapoi in fata retinei).

1 răspuns:
| soniafulea90 a răspuns:

Da, lungimea la noi este la fel, doar la miopie, hipermetropie etc, difera ca si lungime, sunt mai alungiti globii oculari și vederea la apropiere este foarte buna, dar la depărtare groaznica!