| costy335 a întrebat:

Salut Grup!
De o bucata buna de timp am probleme cu somnul, adorm greu si nu dorm bine si ma trezesc obosit.
De cateva zile am început sa beau ceai de lavanda si de musetel, este bine sa il consum pe termen lung, nu ma afecteaza cu nimic? Si daca stiti alte solutii pentru un somn linistit sunt bine venite, multumesc si dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Cu lavanda, o leacă atenție, uite ce poare provoca:

Constipatie;
Dureri de cap;
Cresterea poftei de mancare;
Iritatii ale pielii;

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Musetel poti sa consumi non stop, nu se intampla nimic, dar nu te ajuta sa dormi.
Daca vrei sa dormi, ia ceva pilule de dormit, apoi in timp poate iti revii, ori mergi la un medic sa iti recomande ala ceva.
Solutii naturiste pentru a dormi, slabe sanse.

Iti spun eu o pilula, dar sa vad daca mai gasesc unde am notat.Dormi stii cum? Nu mai simti absolut nimic, nu visezi, absolut nimic, dormi dus.
Am fost la dentist pentru ceva implant si ala mi-a dat pilula ce zic, este f mica 1 si jumate mi-a dat, in 2 minute, eu care adorm dupa ore bune, ala am fost, in 2-3 minute eram in alta lume, cine stie unde laughing

Am intrebat asistenta cum se numeste, mi-a spus, am notat undeva, dar trebuie sa caut sa vad daca mai stiu unde am notat.
Doar ca nu poti lua acele pilule fara reteta.

Halcion asa cred ca se numeau, sau se numesc. Nus sigur, o sa intreb cand mai ajung pe al ala. Stiu ca o pilula te adorme dus pentru vreo 2 ore, mia imi da ala 1 pilula si jumate pentru ca impantu dura, deci sa fei sigur ca dorm peste 2 ore, iti zic, niciodata in viata mea nu am dormit cum zic, pur si simplu e ca si cum nu mai exististi laughing dispari din peisaj pentru tine zic.
Dupa te simti super odihnit.Acu am citit ca se folosea initial pentru insomnii sa trateze insomii, apoi s-a bagat si la operatii sa te adorma.

Asa sa bei un ceai, o amandina, nu cred ca sunt, nici ceai de tei daca bei nu dormi, ala doar te linisteste, dar din ce am auzit nu-i bun sa bei zilnic si timp lung, poate avea efecte negative asupra inimii, poate, nu se stie exact, dar doctorii recomanda sa se evite consumarea ceiului de tei pe termen lung.

Halcion asta e bun pe termen scurt, adica ore, este altul pe care trebuie sa il iei undeva pana la 6 saptamani maxim, sa iti regleze somnul sau ce mai face.
Asta se numeste Zolpidem si se pare ca te adoarme undeva la vreo 4 ore, cred ca asta ar fi bun pentru tine, nu mai zic pentru mine laughing eu daca dorm cateva ore pe noapte, 3-4 daca, asa am fost mereu, am crezut ca e ceva normal, dar nu-i.
Bine dimineata nu ma simt obosit, bine ca nici nu dau in git cu muca sau efortu fizic, majoritatea timpului stau in pat laughing is sedentar rau de tot.
Odata am fost la un aparat de asta la supermarket, era mare, aparat medical, iti lua tensiunea, batile inimii etc, la sf raspundeai la intrebari, cit efort fizic faci, cand maninci etc, rezultatul a fost catastrofa laughing a zis ca deja is dus de suflet, dar cand colo eu ma simt minunat, nu ma doare nimic, niciodata nu m-a durut ceva asa din senin, exceptam aici loviri, accidentari.

Dar cu somnu mereu asa am fost adorm nu greu extrem de greu, nu am luat niciodata nici un medicament, nici nu am fost la doctor sa spun ca adorm greu.
E prima data cand am luat pilula de asta la dentist, cum am povestit mai sus.
Atunci am vazut ce efect are si cum te simti cand te trezesti laughing Iti spun niciodata in viata mea nu m-am simtit atit de bine. AM luat de vreo 3-4 ori alea, pentru ca am fost de cateva ori la dentist pentru implant.

Cel mai bun, este sa consulti un doctor, mai cu experienta. Oricum pilulele astea nu cred ca ti le da nimeni fara reteta, desi in RO multe se dau fara,. chiar daca se cere reteta, dar astea banui ca nu se dau.

| gemeni6226 a răspuns:

Somn linistit:inainte cu o ora de a te culca nu te mai uti nici la laptop nici la telefon, evetual ceva foarte plictisitor la tv.Sa nu mergi culcat nici cu burta plina nici goala.Citeste ceva plictisitor.Si bea un pahar de lapte.