| MadRaven a întrebat:

Știe cineva de ce nu se recomandă administrarea de magneziu unei persoane cu infecție urinară?
Am văzut în prospect că scrie "în cazul unei infecții urinare, mai întâi se va trata infecția iar apoi se va începe cura cu magneziu".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gothicbat a răspuns:

Pentru că magneziul provoacă aciditate, de aici și vorba "mă ustură când mă p*ș".
Dacă ești sigur/ă că ai o afecțiune urinară, trateaz-o mai întâi, apoi ia magneziu.

| MadRaven explică (pentru gothicbat):

Nu am o afecțiune urinară, eram pur și simplu curioasă laughing Citisem prospectul și nu reușeam să găsesc legătura dintre magneziu și infecțiile urinare
Mulțumesc pentru lămurire! laughing

1 răspuns: