| Elena1234456 a întrebat:

Tigarile mentolate sunt mai periculoase decat cele normale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| marcous a răspuns:

Desigur doar contin chimicale in plus.
Tigarile ''de elita'' sunt mai periculoase decat tigarile ieftine (cu filtru galben) intrucat sunt facute direct din maduva frunzei de tutun.

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sunt la fel de periculoase ca si cele normale

| YoungMoneyWeezy a răspuns:

Da! Acum vor sa le scoata de pe piata! Sau cel putin eu asa am inteles! Nu am fumat niciodata prostii de astea! Cel mai bine daca fumezi este sa fumezi tigari normale!winking

| Azre a răspuns:

Da, mult mai cancerigene decât cele normale. Și la bărbați duce la sterilitate, ceea ce cred că și la femei.

| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

"Tigarile mentolate sunt mai daunatoare, pentru ca mentolul creeaza o senzatie de racoare, de usurare, este usor anestezic. Mai ales persoanele care fumeaza tigari obisnuite si care trec pe mentolate sunt expuse unui risc mai mare", informeaza Adevarul.

Aceasta spune ca pe timp de criza este mult mai ieftin sa urmezi un tratament antifumat decat sa cumperi tigari in fiecare zi. Un tratament cu pastile antifumat costa intre 160 si 320 de lei, iar tigarile costa 600 de lei pe luna.

Ciobanu spune ca nu exista om care sa nu poata sa se lase se fumat, ci oameni care nu vor. "In Romania, cel putin de zece ani de cand eu ma ocup de programele antifumat, nu mai poti sa spui ca nu poti sa te lasi de fumat. Nu vrei sa te lasi de fumat!", a spus Ciobanu.

Fumatul duce la cancer pulmonar, iar in Romania este in permanenta crestere numarul imbolnavirilor de acest fel, "pentru ca la noi a fost acea schimbare din anii '90. Pe vremea lui Ceausescu era o lipsa de tigari, iar apoi au aparut tigari peste tot. Femeile sunt mai afectate, iar numarul cancerelor bronsice a crescut alarmant in randul femeilor pana in 40 de ani. Iar femeile se lasa mult mai greu de fumat", a completat sefa programului national antifumat.

| Ana0Maria a răspuns:

DA! Am inteles ca in scurt timp vor fi interzise.

| Pitagora a răspuns:

Da mult mai periculoase

| Corina29 a răspuns:

Da.Daca fumezi o tigara mentolata e ca si cum ai fuma un intreg pachet de tigari normale.

| Pepu_R-Bella_1995 a răspuns:

Practic toate tigarile sunt periculoasa, dar cele mentolate sunt mai putin periculoase ca cele normale deoarece sunt slabe, daca le simti ca sunt tari sunt, doar datorita mentolului tongue... asa ca stai linistita, sau lasa-le ca si eu le-am lasat tongue