| Andreea1095 a întrebat:

Știu ca o cana simpla de lapte sau lapte cu cacao sunt benefice pentru somn dar de curiozitate,o cana de ciocolata calda cu o ora înainte de culcare are același efect benefic sau dimpotriva, dăunează somnului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fluturaș34 a răspuns:

Eu cred ca dauneaza somnului... Si chiar daca se spune ca, laptele ar fi bun seara inainte de somn, nu e chiar asa. Mai bine bei un ceai de tei (daca iti place ceaiul)

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu din cate stiu cacao energizeaza nu provoaca somn, ca stii, ciocolata se face din cacao.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lapte cu cacao bun pentru somn e ca si cum ai zice ca Viagra dauneaza erectiei...

| Alka25 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Bai,caco te face sa nu dormi, e ca si cofeina

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alka25):

Dooh! Si eu ce ziceam?

| HLucian a răspuns:

Nu este benefic nimic ce tine de ciocolata, mai ales ciocolata calda. Bea doar o cana cu lapte caldut.

| Alka25 a răspuns:

Ciocolat e la fel ca si cofeina, deci dauneaza dar un pahar de lapte simplu e cel mai bun, daca intr-adevar ai pdobleame cu asta poti incerca somnifere

| danielABC a răspuns:

Ciocolata inainte de culcare nu este buna somnului si din cate stiu si laptele cu cacao la fel.Incearca sa le eviti pe acestea doua cu cel putin cateva ore inainte de culcare.